Taksim’de İsrail protestosu: Tokat, ters kelepçe gözaltı

İstiklal Caddesi’nde Filistin’e destek yürüyüşü düzenleyen “Filistin İçin Bin Genç” grubuna polis müdahale etti. AKP iktidarının İsrail ile ticaret ilişkilerini sonlandırması talebini dile getiren eylemcilere polis şiddeti uygulayarak yaklaşık 30 kişiyi ters kelepçeyle gözaltına aldı. Bazı eylemcilere polis tarafından tokat atıldığı görüldü. Polis ayrıca görüntü çeken eylemcilerin telefonlarına el koydu.

Polis, eylemcilere şiddet uygularken bir eylemciye tokat atma anı kameralara yansıdı.

Eylemcilerin yayınladığı bir açıklamada, AKP iktidarının İsrail ile ekonomik ilişkilerini kesmediği ve sadece basit kınama açıklamaları yaptığı belirtildi. Bu durumun, İsrail ile ticaret ilişkilerinin sürmesi nedeniyle Filistin’deki olaylardan AKP iktidarının ve Türkiye’deki sermayenin de sorumlu olduğu vurgulandı. Açıklamada, İsrail ile ticaretin derhal sonlandırılması ve ikili anlaşmaların iptal edilmesi talep edildi.

Polis, eylemcileri ablukaya alırken “Katil İsrail, İşbirlikçi AKP”, “Nehirden denize özgür Filistin” ve “İsrail’e kınama yetmez, ticareti kes” sloganları attı.

Eylemcilere polis tarafından sert müdahale edildi. Saçlarından çekilerek gözaltına alınan eylemcilerin birine bir polis tarafından tokat atıldığı anlar kameralara yansıdı.

Bu sırada çevrede bulunan vatandaşlar, polis şiddetine tepki gösterdi. Polis, telefonla görüntü kaydeden eylemcilerin telefonlarını da elinden aldı.

Öte yandan, gözaltını kayıt altına alan bir vatandaşın çektiği görüntülerin silindiği öğrenildi.