AKP’li belediyelerde son gün vurgunu: Milyonluk ihaleler

AKP’ye bağlı belediyelerin, 31 Mart yerel seçimlerinin hemen öncesinde ve sonrasında, hızla ihale dağıtarak kamu kaynaklarını kötüye kullandığına dair çarpıcı bilgiler gün yüzüne çıktı.

Yeni seçilen belediye yönetimlerinin göreve başlamadan önce, özellikle son günlerde büyük miktarda parayı adrese teslim olarak dağıttığı görülüyor. Bu ihaleler, genellikle pazarlık usulü ile yapılmış ve sözleşmeler 26-28 Mart ile 1-4 Nisan tarihleri arasında imzalanmış.

Örneğin, Ürgüp Belediyesi, 1 Nisan’da AKP’den CHP’ye geçtikten sonra 1.5 milyon liralık bir hukuki danışmanlık ihalesi düzenledi ve bu ihaleyi AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Donat’a verdi. Aynı şekilde, Muş Belediyesi kayyum yönetimi, seçimden sadece 5 gün önce 10 milyon liralık bir ihale düzenledi ve bu ihaleyi Ari Teknik İnşaat Limited Şirketi’ne verdi.

Seçim sonrasında, AKP’den CHP’ye geçen belediyelerin de benzer uygulamaları görülüyor. Örneğin, Gaziosmanpaşa Belediyesi, seçimlerden hemen sonra 9 aylık iş yeri hekimliği ve iş sağlığı hizmeti ihalesini gerçekleştirdi ve bu ihaleyi Özhan OSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlık Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ne verdi.

Tüm bu olaylar, belediyelerin seçim sonrası dönemde hızla kamu kaynaklarını dağıtarak, adeta son gün vurgunu yaptığını gösteriyor. Bu durum, kamu kaynaklarının nasıl kullanıldığını ve belediye ihalelerinin nasıl yapıldığını sorgulamayı gerektiriyor.

NHY/ Evrensel