CHP’den AKP’ye tepki: Çiftçi destek kredileri skandalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, AKP’nin çiftçilere yönelik uyguladığı yeni politikaları sert bir dille eleştirerek, çiftçilerin mağduriyetini dile getirdi. Özellikle Çiftçi Destek Kredileri’nin faiz oranlarının sabit faizden esnek faize çevrilmesini ve Ziraat Bankası’nın bu değişikliği haber vermemesini sert bir dille eleştiren Karabat, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“AKP, sanki enflasyonla mücadele ediyormuş gibi davranarak bir kez daha çiftçileri mağdur etti. Çiftçilerin sabit faizle kullandığı Çiftçi Destek Kredileri, sessiz sedasız esnek faize dönüştürüldü. Üstelik Ziraat Bankası, bu değişikliği yaparken çiftçilere bile haber vermedi. Çiftçilerin yüzde 10-20 gibi makul faiz oranlarıyla kullandığı kredilerin faiz oranı birden yüzde 52’yi aştı. Çiftçiler, kredi taksitlerini öderken büyük bir şok yaşadılar. Esnek faize geçildiği ve yüksek faizle ödeme yapmaları gerektiği çiftçilere fısıldandı.”

Karabat, açıklamasında ayrıca geçen yıl Erdoğan’ın çiftçilere yönelik vaatlerini hatırlatarak, AKP’nin verdiği sözleri tutmadığını vurguladı. “Geçen yıl yapılan açıklamalarda çiftçilere yönelik verilen kredi vaatlerinin tam tersine, şimdi çiftçiler yüksek faizlerle boğuşuyor.” diyen Karabat, AKP’nin çiftçilerin maliyetlerini artırdığını ve gıda enflasyonunu kontrol altına almak yerine artırdığını belirtti.

Son olarak, Karabat açıklamasında, AKP’nin çiftçilere yönelik tutarsız politikalarını eleştirerek, “AKP işine geldiğinde faizleri haram ilan ediyor ama çiftçilerden aldığında bunu helal görüyor. Bu çifte standart, halkın temel tüketim maddelerindeki maliyetleri artırıyor ve vatandaşları sağlıksız beslenmeye zorluyor.” şeklinde konuştu.

NHY/ ANKA