Fatsa’da felaketin eşiğinde: Fatsa’da Felaketin Eşiğinde: Siyanürlü Altın Madeni İşletiliyor

Erzincan’ın İliç ilçesinde yaşanan Çöpler Altın Madeni faciasının ardından, benzer bir tehlike Fatsa ilçesinde de gündemde. Yukarıbahçeler mevkiinde faaliyet gösteren Altıntepe Madencilik, yaklaşık 25 hektarlık alanda siyanürlü altın madeni işletiyor. Ancak işletme süresi 2023 yılında dolmasına rağmen, şirket madeni faaliyetlerine devam ettiriyor.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEC), İliç’teki Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen facianın ardından, yazılı bir açıklama yaparak duruma dikkat çekti. Açıklamada, “İliç’te yaşanan felaket göz göre göre geldi. Tüm uyarılara rağmen şirketi korumaya devam eden iktidarın madeni kapatmayı bırakalım, alanını genişletebilmesi için yardımcı da oldu. İliç’teki felaket ilk değil. Daha önce de oldu” ifadelerine yer verildi.

Fatsa’da Tehlike Çanları Çalıyor

ORÇEC’in açıklamasında, Fatsa ilçesindeki tehlike de vurgulandı. Fatsa’da, siyanürlü altın ayrıştırması yapan şirketin işletme süresinin dolmasına rağmen faaliyetlerine devam ettiği belirtildi. Bölgede yaşanan siyanürlü toprak yığınlarında kaymalar ve havuz taşmaları gibi endişe verici olayların yaşandığına dikkat çekildi. Bu durumun tekrarlanmaması için madenin bir an önce kapatılması gerektiği vurgulandı.

ORÇEC, yaşanan bu tehlikelere dikkat çekmek amacıyla Fatsa’da 24 Şubat tarihinde bir panel düzenleyeceğini duyurdu. Ayrıca, maden ve enerji şirketlerine sağlanan kolaylıkların iptal edilmesi ve kamu madenciliğine yönelik yeni yasaların çıkarılması gerektiği vurgulandı. Toprağın, suyun ve geleceğin korunması için mücadelenin sürdürülmesinin önemi üzerinde duruldu.