TİP, Hatay’da Gökhan Zan’ı adaylıktan çekti

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Hatay’da Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Gökhan Zan’ın adaylığını geri çektiğini duyurdu. TİP tarafından yapılan açıklamada, Hatay İttifakı’nın ortak adayı olarak önerilen Zan’ın, partinin asla onaylamayacağı ilişkilere girdiğine dair çeşitli iddiaların kendilerine ulaştığı belirtildi.

Partinin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Zan’ın iddiaların bir kumpas olduğunu ve hukuki süreç başlatacağını partiye ilettiği ifade edildi. Ancak TİP’in, herhangi bir şaibe altında kalmayacağı ve kumpas ve şantaj gibi yöntemleri kabul etmeyeceği vurgulandı. Bu doğrultuda, Zan’ın adaylığının geri çekildiği kamuoyuna duyuruldu.

Açıklamada ayrıca, TİP’in bugüne kadar hiçbir siyasi grup veya partiyle pazarlık yapmadığı, bundan sonra da yapmayacağı ve temiz, dürüst ve şeffaf bir siyaseti benimsediği belirtildi. Parti, ilkelerine gölge düşmemesi için azami hassasiyetle hareket edeceğini ifade etti.

TİP, Hatay halkından özür dileyerek, istemeden de olsa parçası oldukları durum için üzgün olduklarını belirtti. Ayrıca, parti, halka karşı işlenmiş bir suça bulaşmış hiç kimseyi desteklememeyi ve Hatay’da da deprem suçları ve yıkımda rolü olan iktidar ve ana muhalefet adaylarına karşı mücadele etmeyi ve halkı onlara oy vermeme konusunda uyardı.

Son olarak, TİP’in pazarlıksız, tavizsiz ve düzen siyasetinin kirli ilişkilerinden uzak bir şekilde mücadele etmeye devam edeceği vurgulandı.