Çanakkale açıklarında göçmen botu battı: 22 kişi hayatını kaybetti

Çanakkale açıklarında, göçmenleri taşıyan bir lastik botun battığı trajik olayda, 7’si çocuk toplam 22 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Botun batması sonucu 2 kişi kendi imkanlarıyla kurtulurken, 2 kişi de Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı. Arama kurtarma çalışmaları hala devam ediyor.

Olayın, Eceabat açıklarında gerçekleştiği ve sabah saatlerinde alınan bir ihbar sonucu Sahil Güvenlik, jandarma ve sağlık ekiplerinin bölgeye sevk edildiği öğrenildi.

Batık teknedeki göçmen sayısının henüz netleşmediği ifade edilirken, Valilik tarafından yapılan açıklamada, 2 kişinin kendi imkanlarıyla kurtulduğu, 2 kişinin de Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldığı ve 7’si çocuk 22 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı belirtildi. Ancak, kayıp kişi sayısının netleştirilmeye çalışıldığı vurgulandı.

Vali İlhami Aktaş, ölenlerden 2’sinin bebek olduğunu belirterek, olayın gece saatlerinde gerçekleştiğini ancak ihbarın sabah yapıldığını ifade etti. Aktaş, olayla ilgili kesin bilgilere henüz ulaşılamadığını ve kurtulanlarla yapılan görüşmelerde çelişkili bilgiler elde edildiğini aktardı.

Denizde yapılan arama çalışmaları sonucunda ulaşılan cesetlerden 11’i Kabatepe Limanı’na getirilirken, kurtulanlardan 2 kişinin kendi çabalarıyla Büyük Kemikli sahiline ulaştıkları ve yetkililere olayı bildirdikleri belirtildi.

Olayla ilgili olarak Çanakkale Valiliği tarafından yapılan açıklamada, 1 uçak, 2 helikopter, 1 İHA ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı 9 bot ile diğer kurumlara ait 9 botun toplam 502 personelle arama kurtarma çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi. Gelişmelerle ilgili bilgilendirmelerin devam edeceği belirtildi.