Yeşil mercimekte gümrük vergisi sıfırlandı

Yeşil mercimekte, Haziran sonuna kadar geçerli olmak üzere, gümrük vergisi sıfırlandı.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bakanlığın, “yurt içi arz güvenliğinin ve fiyat istikrarının sağlanması” amacına yönelik tedbirleri, ilgili kurumlarla yapılan değerlendirmeler sonucunda aldığı belirtildi.

Açıklamada şu değerlendirmelere yer verildi:

“Ticaret verileri, üretim ve piyasaya arz koşulları ile fiyat hareketleri dikkate alınarak, Tarım ve Orman Bakanlığı ile istişare içerisinde, temel gıda ürünlerinden yeşil mercimekte tüketici ihtiyacının uygun fiyatla karşılanabilmesinin sağlanması amacıyla gümrük vergisinin geçici olarak sıfırlanmasına karar verilmiştir. Buna yönelik düzenleme, ithalat Rejimi Kararında gerekli değişiklik yapılarak yürürlüğe girmiştir.

Sözkonusu uygulama, yerli üretimin korunmasını da gözönünde bulundurularak çiftçimizin üretim motivasyonuna zarar vermeyecek şekilde ülkemizdeki hasat dönemi dikkate alınarak belirlenmiştir. Düşürülen gümrük vergisi, yeşil mercimeğin hasat döneminden önce 30 Haziran 2024 tarihine kadar geçici bir süre devam edecek, bu tarihten sonra eski seviyesine yükselecektir.

Ticaret Bakanlığı olarak, üretici ve tüketici haklarının birlikte korunması amaçıyla spekülatif fiyat hareketlerinin önlenmesi ve piyasaya yeterli ürün arzının sağlanması için gerekli tüm tedbirleri almaya, alınan bu tedbirler sonrasında piyasa şartların izlemeye devam edilecektir.”