İBB: ‘Bakanlık metro hattını devretti, ancak araçlar verilmedi’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) M3 Metro hattının Kirazlı-Bakırköy Sahil etabının bakanlık tarafından belediyeye devredildiğini, ancak öngörülen araçların teslim edilmediğini açıkladı.

İBB’den yapılan açıklamada, mevcut M3 Metro Hattı’nın uzatma bölümü olan Kirazlı-Bakırköy Sahil etabının yapımının 2010 yılında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yapılması ve araçlarının temin edilmesi kararlaştırıldığı belirtildi.

Açıklamada, 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı yatırım bütçesinde de inşaatın ve 72 adet raylı sistem aracının bakanlık tarafından sağlanacağı belirtilmiş ve bütçelendiği ifade edildi.

İBB açıklamasında, “10 Mart 2024 Pazar günü M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Merkez Metro Hattı Kirazlı-Bakırköy Sahil etabı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından tamamlanarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devredilmiştir.  Bakanlık tarafından uzatma istasyonları ile birlikte devredilmesi gereken 72 adet araç ise İBB’ye teslim edilmemiştir” denildi.

Yeni etabın tamamlanmasıyla hat uzunluğunun 18,2 kilometreden 26,7 kilometreye, istasyon sayısı 13’ten 19’a çıktığı belirtilen açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Taahhüt edilen araçların teslim edilmemesi nedeniyle hattın filosuna 72 araç eklendiği takdirde saatlik tek yönde 19.000’in üstünde olması planlanan yolcu kapasitesi, mevcut araçlar M9 Hattı’ndan ek araçlarla takviye edildiği halde 8.700’e düşmüştür.

Uzayan parkur yeni araçlarla takviye edilemediğinden uzatma öncesi yoğun saatlerde 4,5 dakika olarak uygulanan sefer aralığı 7,5 dakikaya çıkmıştır.

Bu durum; M3 Hattı’nın genelinde sefer aralığının uzamasına, yolcu yoğunluğunun artmasına ve yolcu konforunun olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.”

Açıklamada, bakanlık tarafından tamamlanan hat için İBB’nin yatırım yapmasının hukuken mümkün olmadığı belirtilerek, şu ifadeler yer aldı:

“Bakanlık nezdinde bu konuda yaptığımız yazılı ve sözlü girişimlere yanıt verilmemesi üzerine geçen yıl başka bir hattımız için gerçekleştirilen araç ihalesi kapsamında yapılan revizyonla 40 adet aracın bu bölgedeki açığı kapatmak üzere siparişi verilmiştir. Bu araçlar teslim edilene ya da bakanlık tarafından gerekli edimler yerine getirilene kadar İETT tarafından hattımıza ek otobüs seferleriyle destek verilmektedir.”