Çorlu tren faciası davasında yarın karar!

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018’de meydana gelen ve 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla kişinin yaralandığı tren faciasının karar duruşması yarın (2 Mart 2024) Tekirdağ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak. Duruşmaya, Duruşmaya CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in de katılması bekleniyor.

5 yıldır süren davada yarın yapılacak duruşmayla karar verilmesi bekleniyor. Savcının esas hakkındaki mütalaasında TCDD 1. Bölge Demiryolu Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu, Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt ve Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat’ın “Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan cezalandırılmaları talep edilmişti.

Duruşmada, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları adaletin sağlanması için çağrı yaparak duruşmaya katılım çağrısında bulundular. Faciada hayatını kaybedenlerin aileleri, sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarla insanları duruşmaya katılmaya davet ettiler.

Çorlu tren faciası, Türkiye’de demiryolu güvenliği konusunda önemli bir dönüm noktası olmuş ve olayın ardından demiryolu altyapısında ve denetimlerinde ciddi reformlar talep edilmişti. Facianın ardından yürütülen mahkeme süreci, faciada ihmali bulunanların yargılanması ve adaletin sağlanması açısından büyük önem taşıyor.

NHY/ Anka