CHP’nin Gebze’deki “Geçinemiyoruz” Mitingi: Ekonomik Sıkıntılar Meydanlara Taşınıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), ekonomik sıkıntılar ve yaşam maliyetlerindeki artışa dikkat çekmek amacıyla Gebze’de bir miting düzenledi. “Geçinemiyoruz” sloganıyla gerçekleştirilen bu etkinlik, Kocaeli Gebze Kapalı Pazar Alanı’nda yoğun bir katılımla başladı. Kapılar saat 15.00’ten itibaren açıldı ve alanı dolduran yurttaşlar, ekonomik zorluklara karşı bir araya geldi.

Miting, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in katılımıyla saat 17.00’de başladı. Özel, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirerek, asgari ücret ve emekli maaşlarına yapılması beklenen zammın yetersizliğine vurgu yaptı. Türk-İş tarafından açıklanan açlık sınırının asgari ücreti aştığını ve yoksulluk sınırının ise 57 bin 736 lira olarak belirlendiğini dile getirdi.

Özel, mitingde yaptığı konuşmada, “Sesinizi yükselttiniz, hoş geldiniz. Yoksulluğa alışmayı kabul etmeyenler burada. Burada kim varsa tek bir dertleri var: Geçinememek. Hakkımızı almadan durmayacağız. Enflasyon eziyor, zam gelmiyor. Yazıklar olsun böyle düzene,” ifadelerini kullandı.

Mitinge katılan binlerce kişi, ekonomik sıkıntılarını dile getirirken, öğrenciler, emekliler, işsizler ve dar gelirliler de dahil olmak üzere çeşitli kesimlerden insanlar, hükümetin ekonomi politikalarına tepkilerini gösterdi. Öğrenciler adına konuşan Yusuf Avşar, eğitim masrafları nedeniyle yaşanan zorluklara değinerek, “Evet çalışıyoruz çünkü geçinemiyoruz. Yıllardır parasız eğitim talebinde bulunuyoruz. Bir kitabı nasıl alırız diye düşünmek yerine ne yer ne içeriz diye düşünüyoruz,” dedi.

Miting, CHP’nin asgari ücretlinin ara zam talebini hükümete duyurmak ve ekonomik sıkıntıları meydanlara taşımak amacıyla düzenlendi. Özgür Özel’in çağrısıyla, “Bütün geçinemeyenleri 30 Haziran’da Kocaeli’ne bekliyoruz,” sözleriyle mitingin önemi vurgulandı.

Bu etkinlik, Türkiye’nin ekonomik durumuna dair önemli bir mesaj olarak görülüyor ve hükümete, yaşanan ekonomik sıkıntıların çözümü için baskı yapılmasını amaçlıyor. Mitingin ardından, bu konuların siyasi gündemde daha fazla yer alması ve somut adımlar atılması bekleniyor. (NHY, Haber Merkezi)