Murat Kurum’a İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı adaylığı, eşine RTÜK’te müdürlük

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı açıklanan Murat Kurum’un eşi Şengül Kurum’un RTÜK’te müdür olarak görevlendirilmişti.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Pehlivan, 27 Aralık 2022 tarihinde kaleme aldığı yazısında, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklanan  Murat Kurum’un eşi Şengül Kurum’un RTÜK’te müdür olarak görevlendirildiğini yazmıştı.

Pehlivan, yazısında, “Kurum’un matematik öğretmeni olan eşi Şengül Kurum RTÜK’te müdür olarak görevlendirildi. Duyduğum kadarıyla, öğretmen Kurum hakları hariç RTÜK’ten 38 bin lira maaş alıyor.” ifadelerini kullandı.

Pehlivan, Kurum’un eşinin RTÜK’te müdür olarak görevlendirilmesini, “AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacak isim Murat Kurum’un ailesinin de bu göreve hazırlanması olarak yorumlanıyor.” şeklinde değerlendirmişti.

RTÜK’te kadrolaşma iddiaları

Pehlivan, yazısında, RTÜK’te kadrolaşma iddialarına da yer verdi. Pehlivan, “Kurumda toplam sekiz daire başkanı varken 46 daire başkan yardımcısı olduğunu yazdım. Duydum ki RTÜK’teki o sayı 50’ye dayanmış. Malum, yaklaşık 50 bin lira maaş için hısım akrabaya koltuk bulmanın yansıması bu.” ifadelerini kullandı.

Pehlivan, yazısında, RTÜK’te müdür olarak görevlendirilen isimler arasında, AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı öne sürülen Turgut Altınok’un iki kızı, Tarım Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider’in öğretmen eşi ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş’ın eşinin de yer aldığını yazdı.

Pehlivan, yazısının sonunda, “RTÜK’e yerleştirilen yaklaşık 40 personel hiçbir şekilde kuruma uğramazken ATM memuru olarak maaşlarını almaya devam ediyorlar. Bunların yanında kurumun yetişmiş personelinin çeşitli bahanelerle TOBB kulelerinde kiralanan katta RTÜK Strateji Geliştirme Dairesi’nde görevlendirilerek kızağa çekildiğini yazdı.

Pehlivan, yazısını, “Belli ki RTÜK’e yeni akrabalar yolda!” ifadesiyle noktaladı.