Montaj Videoyu Şikayet etti, gözaltına alındı

Montaj videoların yarattığı tartışma devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinglerde izlettiği ve sonradan montaj olduğunu kabul ettiği videolarla ilgili Mersin’de bir vatandaş suç duyurusunda bulundu. Ancak vatandaş, dilekçesini verdikten sonra gözaltına alındı. Bu olay, iktidarın dezenformasyonla mücadele iddiasını sorgulatıyor.

Mersin’de esnaflık yapan ve şair kimliğiyle de tanınan Oktay Avcu, daha önce AKP iktidarının ekonomi politikalarını protesto etmiş, gözaltına alınmış ve hakkında Cumhurbaşkanına hakaretten dava açılmıştı. Oktay Avcu bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Millet İttifakı ile PKK’yi birlikte gösteren videolarla ilgili suç duyurusunda bulunmak için Mersin Adliyesi’ne gitti.

Avcu, adliye önünde basın açıklaması yapmak istedi ancak polis izin vermedi. Avcu, basın açıklamasını yapamadan adliye binasına girdi ve dilekçesini savcılığa verdi. Avcu’nun dilekçesinde, Erdoğan’ın izlettiği videoların montaj olduğunu, bunun da kamuoyunu yanlış yönlendirmek ve seçim sonuçlarını etkilemek anlamına geldiğini belirtti.

Avcu, dilekçeyi vermesinin ardından savcılığın talimatıyla polisler tarafından gözaltına alınarak Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Avcu’nun avukatı, müvekkilinin neden gözaltına alındığını bilmediklerini söyledi.

Bu arada, İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulan Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin montaj videolarla ilgili herhangi bir açıklama yapmaması dikkat çekti. Merkez, daha önce muhalefetin yaptığı açıklamaları dezenformasyon olarak nitelendirmiş ve yalanlamıştı.

NHY/ HalkTv.com, Sol