Konya’da Tarım Arazisinde Dev Obruk Korkuttu

Konya’nın Karapınar ilçesinde, bir tarım arazisinde yaklaşık 20 metre çapında, 60 metre derinliğinde obruk oluştu. Obruk, bölgede yaşayan çiftçileri tedirgin etti.

Karapınar ilçesine bağlı Küçükbece Yaylası’nda bulunan tarım arazisinde, dün akşam saatlerinde büyük bir gürültüyle obruk meydana geldi. Obruk, çevredeki çobanlar tarafından fark edildi. Olay yerine gelen Karapınar Belediyesi ekipleri, obruğun çapını ve derinliğini ölçtü. Obruk çevresine güvenlik şeridi çeken ekipler, bölgeye yaklaşmamaları konusunda uyardı.

Obruk oluşan tarım arazisinin sahibi olan Mehmet Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, obruğun kendilerini çok korkuttuğunu söyledi. Yıldız, “Tarlamızda buğday ektik. Hasat zamanı geldi. Dün akşam saatlerinde büyük bir ses duyduk. Tarlaya geldiğimizde obruk oluştuğunu gördük. Çok şaşırdık ve korktuk. Tarlamızın tam ortasında dev bir delik açılmıştı. Belediyeye haber verdik. Geldiler ve ölçtüler. 20 metre çapında, 60 metre derinliğinde olduğunu söylediler.” dedi.

Yıldız, obruğun neden oluştuğunu bilmediklerini belirterek, “Buralarda daha önce de obruklar oluşmuştu ama bu kadar büyük değildi. Bu obruk çok tehlikeli. Hayvanlarımız veya insanlar düşebilir. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Obruğun kapatılmasını veya başka bir yere taşınmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka ise olay yerinde incelemelerde bulundu. Yaka, obruk oluşumunun doğal bir afet olduğunu ve bölgede sıkça görüldüğünü ifade etti. Yaka, “Obruklar, yer altındaki mağara boşluklarının tavanlarının çökmesiyle oluşuyor. Buralarda yer altı sularının azalması da etkili oluyor. Obrukların oluşmasını engellemek için yer altı sularının korunması gerekiyor.” dedi.

Yaka, obruk oluşan tarım arazisinin sahibine gerekli desteği vereceklerini sözlerine ekledi.

  • NHY/ Sözcü, AA