Kız kardeşinin okumasını istemeyen abi okul bastı…

Adana’da bir lise öğrencisi, kız kardeşinin eğitim almasını engellemeye çalıştı. Kız kardeşini ders sırasında sınıftan çıkarmak isteyen öğrenci, buna karşı çıkan öğretmenine saldırdı.

Öğretmen, aldığı darbelerle yaralandı. Olay, Adana’nın merkez Seyhan ilçesindeki bir lisede meydana geldi. İddiaya göre, 11. sınıf öğrencisi olan M.A., kız kardeşi S.A.’nın 9. sınıfta okumasını istemedi. Bu nedenle kız kardeşini okula göndermedi. Ancak S.A., okula gitmek istediği için ağabeyinin haberi olmadan okula gitti. M.A., bunu öğrenince okula geldi ve kız kardeşini sınıftan çıkarmak istedi. Kız kardeşi direnince M.A., onu dövmeye başladı. Bu sırada ders yapan öğretmen A.K., olaya müdahale etmek istedi. Ancak M.A., öğretmeni de yumrukladı.

Öğretmen, yüzüne ve gözüne aldığı darbelerle kanlar içinde kaldı. Olay yerine gelen polis ekipleri, M.A.’yı gözaltına aldı. Öğretmen A.K., ise hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Bu olay, Türkiye’de kadınların eğitim hakkına yönelik ciddi bir tehdit olduğunu gösteriyor. Kadınların okumasını engellemek, onların toplumsal hayata katılımını ve ekonomik bağımsızlığını kısıtlamak demektir.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku