Kira davaları patlama yaşıyor: 2023’te rekor bekleniyor

İzmir Tüketici Hakem Heyeti üyesi Avukat Salih Emrah Ertan, kira davalarının her yıl iki kat arttığını dile getirdi, “2023’te de 2022’nin sayılarının ikiye katlanacağı öngörülüyor” dedi.

Kira artışları nedeniyle birçok kiracı ve mülk sahibi arasında anlaşmazlıklar yaşanıyor. Bu anlaşmazlıkların çözümü için mahkemeye başvuranların sayısı da her geçen yıl artıyor. 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli olan yüzde 25’lik kira artışı sınırının ne olacağı ise merak konusu.

Avukat Salih Emrah Ertan, kira davalarının son durumunu ve geleceğini anlattı. Ertan, “Kira davaları her yıl iki katına çıkıyor. Bu hem icra hem de sulh hukuk mahkemelerinde görülen davalar için geçerli. 2023’te de bu trendin devam edeceğini tahmin ediyoruz. Bu durum hem mahkemelerin iş yükünü hem de toplumsal huzuru olumsuz etkiliyor. Kiracı ve mülk sahibi arasında yaşanan sorunlar, insanların barınma hakkını ve yaşam kalitesini tehdit ediyor” dedi.

Ertan, kira artışlarına ilişkin mevcut yasal düzenlemeyi de değerlendirdi. Ertan, “Geçen yıl çıkan bir kanunla kira artışları yüzde 25 ile sınırlandırıldı. Bu sınırlama 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli. Bu tarihten sonra kira artışları tekrar tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranına göre yapılacak. Ancak yeni bir düzenleme yapılacağı da konuşuluyor. Bu düzenlemenin piyasa koşullarına ve tarafların haklarına uygun olması gerekiyor. Aksi takdirde daha fazla dava ve ihtilaf doğabilir” diye konuştu.

Ertan, kira davalarında ara buluculuk zorunluluğunun da önemine vurgu yaptı. Ertan, “1 Eylül’den itibaren kira ihtilaflarında ara buluculuk zorunlu hale geliyor. Bu, dava açmadan önce tarafların bir ara bulucuya başvurması ve sorunlarını uzlaşarak çözmeye çalışması demek. Ara buluculuk hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlıyor. Ayrıca tarafların ilişkilerini de koruyor. Ara buluculuk sürecinde anlaşma sağlanamazsa dava açılabiliyor” dedi.

Ertan, kira davalarına ilişkin bazı örnekler de verdi. Ertan, “Örneğin bir kiracı, mülk sahibinin kendisine verdiği tahliye taahhütnamesini imzalamıştır. Bu taahhütnameye göre kiracı, belirli bir tarihte evi boşaltacaktır. Ancak kiracı bu tarihte evi boşaltmazsa, mülk sahibi icra takibi başlatabilir veya dava açabilir. Bu durumda kiracının savunma hakkı çok sınırlıdır” dedi.

Ertan, başka bir örnek olarak da fahiş kira artışlarını gösterdi. Ertan, “Bir mülk sahibi, kiracısına yüzde 25’ten fazla kira artışı yapmak istiyorsa, bunu ancak haklı bir sebeple yapabilir. Örneğin mülk sahibi, evin bakım ve onarım masraflarını karşılamak için kira artışı yapabilir. Ancak bu artışın makul olması ve belgelendirilmesi gerekir. Aksi halde kiracı, kira artışının iptali için dava açabilir” dedi.  (DHA)