İzmir’de cami hoparlörlerinde Çav Bella şarkısının ardından şimdi de sözleri Aşık Mahsuni Şerif’e ait, Selda Bağcan’ın seslendirdiği “Yuh Yuh” türküsü çalındı. Minarelerden iki gün üst üste şarkı çalınması üzerine müftülük merkezi ezan sistemine geçici olarak son verildiğini açıkladı.

Bornova Merve Camii’nin ses sistemine yapılan korsan müdahalede sonucu çalınan türkü endişe yarattı.

NE OLMUŞTU?

İzmir’in ilçelerinde merkezi sistemin bulunduğu camilerden Çav Bella şarkısı çalınmıştı. İzmir İl Müftülüğü “sabotaj” gerçekleştirildiğini açıklarken, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlatmış ayrıca görüntüyü paylaşanlar hakkında işlem yapılacağını duyurmuştu. Savcılık bugün akşam saatlerinde İzmir eski İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir hakkında Çav Bella şarkısının cami hoparlörlerinden çalınan görüntüsün paylaştığı gerekçesiyle gözaltı kararı vermişti.

MÜFTÜLÜKTEN AÇIKLADA

Camilerdeki tepki çeken müzik yayınlarının ardından İzmir Müftülüğü Merkezi ezan sisteminin geçici olarak durdurulmasına karar verdi. İzmir Müftülüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“20 Mayıs Çarşamba günü İlimizdeki bazı camilerimizin hoparlörlerinden yapılan müzik yayınından sonra bugün de yine Bornova ve Bayraklı ilçelerimizdeki bazı camilerimizde de yine aynı tarzda bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Yaşanan bu olayın ardından da konu adli mercilere intikal ettirilmiştir. Diğer taraftan söz konusu saldırılar aydınlığa kavuşturulana kadar, tedbir amaçlı olmak üzere İzmir’de merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son verilmiştir.”

Öte yandan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel olayı “provokasyon” diye nitelendirmişti. Yücel konu hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıklamıştı. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ise olayla ilgili CHP’yi hedef almıştı.