İzmir, temiz enerji buluşmasına hazırlanıyor

İzmir, 9-11 Mayıs 2023 tarihleri arasında Wenergy-Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

“Dünyanın Enerjisi İzmir’de Buluşuyor” temasıyla Fuarizmir’de kapılarını ziyaretçilerine açacak fuarla eş zamanlı olarak, sektörün önde gelen isimlerinin konuşmacı olarak yer alacağı” Wenergy’23 Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı ve Kongresi’de düzenlenecek.

Elektrik enerjisi kurulu gücünü Mart 2023 ayı itibarıyla 104 bin 326 MW seviyesine taşıyan Türkiye’de; güç içerisinde yenilenebilir enerji kaynakları yüzde 54’lük paya sahip. 2053 yılında “Net Sfır” hedefi belirleyen Türkiye, Ocak ayında açıklanan Ulusal Eylem Planı’nda elektrik enerjisi kurulu gücünü 2035 yılında 190 bin MW’a, yenilenebilir kaynakların payını ise yüzde 65 seviyesine çıkarmayı hedefliyor. 2035 yılına kadar kaydedilecek kurulu güç artışının yüzde 74,3’ü rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımlarından oluşacak.

Fuar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İZFAŞ, BİFAŞ ve EFOR Fuarcılık iş birliği Siemens ana sponsorluğunda uluslararası katılımla düzenlenecek. Fuarda, enerji ekipman tedarikçileri, mühendislik ve Ar-Ge firmaları, otomotiv sektörü, şarj ekipmanları, enerji depolama firmaları, e-mobilite kuruluşları, lojistik firmaları başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinden üretici firma, doğrudan alıcı ve yatırımcılar ile buluşacak.

Fuarla eş zamanlı olarak düzenlenecek Wenergy’23 Temiz Enerji Teknolojileri Kongresi ise alanında en yetkin uzmanların katılımına ve tecrübe paylaşımına sahne olacak.