İsmail Saymaz: Erdoğan, cemevinde Alevilerle buluşacak

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, pazartesi günü Ankara’da bir cemevini ziyaret edeceği, Türkiye’nin dört bir yanından davet edilen Alevi dedeleri, Bektaşi babaları ve akademisyenlerle buluşacağı öğrenildi.

İsmail Saymaz’ın halktv.com.tr’de yayımlanan yazısına göre, Erdoğan, Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının Kerbela’da katledilmelerinin anısına yas için tutulan, Muharrem Ayı’nın onuncu günü olan pazartesi akşamı Alevilerle beraber orucunu açacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen organizasyon kapsamında, belli Alevi dedeleri ve bazı Bektaşi babaları ile akademisyenler aranarak, Ankara’ya davet edildi. Aranılan inanç önderlerine başkentte bir cemevinde oruç açılacağı belirtildi. Ancak hangi cemevinde yapılacağı açıklanmadı. Ankara dışından gelecek olan dede ve babaların ulaşım ve konaklama masraflarının valilikler tarafından karşılanacağı kaydedildi.

Çoğunluk katılmayı reddetti

Konuya ilişkin açıklama yapan bir alevi dedesi daveti kabul ettiğini, pazartesi günü bulunduğu şehirden Ankara’ya gideceğini vurguladı. Ankara’da yaşayan bir dede ise iki kez arandığını, ancak bu organizasyon bir cemevinde gerçekleştirileceği için kabul etmediğini söyledi. Alevi inanç önderlerinin dikkate değer bir bölümünün katılmayı reddettiği öğrenildi.

Bu arada, halktv.com.tr’nin ulaştığı İletişim Başkanlığı kaynakları, bu ziyarete ilişkin ‘elimizde böyle bir bilgi yok’ dedi. Buluşma gerçekleştiği takdirde bu Erdoğan’ın bir cemevini ilk ziyareti olacak.

Planlanan bu ziyaret önce ne oldu?

İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği genelgede, “Cemevi yöneticileri, vakıf veya derneklerdeki vatandaşlar ve kanaat önderleri ile oruç açılacak. Muharrem ayı içerisindeki şükür ve paylaşmanın ifadesi olan ‘Aşure Etkinliklerinin’ de en geniş katılımla gerçekleştirilmesi sağlanacak.” (28 Temmuz 2022 )

Muharrem Orucu’nun ilk gününde Ankara’da Alevi kurumlarına yönelik dün (30 Temmuz) eş zamanlı saldırı gerçekleşti. Ankara Mamak’ta kimliği belirlenemeyen bir kişi, Şah-ı Merdan Cemevi’nde ibadet sırasında saldırıda bulundu; Türkmen Alevi Bektaşi Derneği’nde bir kadın yapılan bıçaklı saldırıda yaralandı. Ayrıca Tuzluçayır Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Ana Fatma Cemevi, Gökçebel Köy Derneği, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği, Batıkent Serçeşme Cemevi’ne yönelik de saldırılar oldu. (30 Ağustos 2022)

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı, Ankara’da gerçekleşen cemevlerine yönelik saldırıya yönelik ”Çok açık bir provokasyon ile karşı karşıya kaldık” açıklamasında bulunurken faillerin kısa sürede yakalandığını belirtti. (03 Ağustos 2022)

Ahmet Ozan K.’nın, saldırıdan önce Eskişehir’de yakın arkadaşı olan Çağdaş Can B. ile buluştuğu, ardından Ankara’ya gelip, olayı gerçekleştirdiği belirlendi. Ahmet Ozan K.’nın, saldırı öncesi Çağdaş Can B. ile yine sık sık telefon görüşmesi yaptığı da tespit edildi. Çağdaş Can B.’nin geçmiş dönemlerde terör örgütü DHKP/C’nin alan yapılanması olan Devrimci Gençlik Dernekleri (DGD) faaliyetlerine katıldığı öğrenildi.  (02 Ağustos 2022)

Faalin ısrarlı sol ile ilişkilendirilmesi de yapıldıktan sonra, Erdoğan’ın, pazartesi günü Ankara’da bir cemevini ziyaret edeceği, Türkiye’nin dört bir yanından davet edilen Alevi dedeleri, Bektaşi babaları ve akademisyenlerle buluşacağını İsmail Saymaz’dan öğreniyoruz. (06 Ağustos 2022)