İnsanlık Tarihine Işık Tutan Karahantepe’de 2023 Kazıları Başladı

Şanlıurfa’da insanlık tarihinin en eski yerleşimlerinden biri olan Karahantepe’de 2023 yılı kazı çalışmaları başladı. 40 kişilik bir ekip, 12 bin yıl öncesine uzanan ve Göbeklitepe’ye benzer T biçimli dikilitaşlarla dolu bu gizemli alanda araştırmalarını sürdürüyor. Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul, bu yılki çalışmalarda özellikle yapıların koruma ve sağlamlaştırma işlemlerine odaklanacaklarını söyledi.

Karahantepe, Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde, Tek Tek Dağları Milli Parkı içinde yer alıyor. 1997 yılında Bahattin Çelik tarafından keşfedilen alanda, ilk kazı çalışmaları 2017 yılında başladı. O zamandan beri, alanda 250’nin üzerinde dikilitaş ortaya çıkarıldı. Bu dikilitaşlar, hayvan figürleri, geometrik motifler ve insan yüzleriyle süslü. Bazıları da fallus şeklinde.

Karahantepe, Göbeklitepe Kültürü olarak adlandırılan ve neolitik dönemde insanlığın yerleşik hayata geçişini simgeleyen bir kültürün parçası. Bu kültürün diğer örnekleri de Göbeklitepe, Hamzan Tepe ve Sefer Tepe gibi çevredeki diğer arkeolojik alanlarda bulunuyor. Bu alanlar, Taş Tepeler Projesi kapsamında araştırılıyor.

Karahantepe’deki kazılarda, sadece dikilitaşlar değil, aynı zamanda ilginç yapılar da bulundu. Bunlardan biri, ana kaya içine oyulan ve AB Yapısı olarak adlandırılan bir yapı. Bu yapının duvarında büyük bir insan başı kabartması var. Karşısında da fallus biçimli dikilitaşlar dizili. Bu yapının ritüelistik bir amaçla kullanıldığı düşünülüyor.

Kazı Başkanı Karul, bu yılki çalışmalarda daha çok bugüne kadar kazısı yapılan alanlarda devam edeceklerini ve bu kalıntıları koruma-sağlamlaştırma işlemleri gerçekleştireceklerini belirtti. Ayrıca, alanda bir koruma çatısı inşa etmek için proje çalışmalarının da devam ettiğini söyledi.

Karahantepe, insanlık tarihinin en önemli dönüm noktalarından birine tanıklık eden bir yer. Burada ortaya çıkacak yeni bulgular, neolitik dönemin gizemlerini aydınlatmaya yardımcı olacak. Karahantepe’nin aynı zamanda Şanlıurfa’nın turizmine de katkı sağlaması bekleniyor.

NHY/ AA