“Her şey dahil turizm bölgelerindeki esnafı bitiriyor”

TESK Başkanı Bendevi Palandöken’den, ”Her şey dahil sistem”e eleştiri.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, ”Her şey dahil sistemden vazgeçilmeli. Hem konaklayanları bir mekânda sabit kalmaya zorlayan hem de çevredeki esnafı bitiren bu sistemin ne turizme ne de ekonomiye hiçbir katkısı yok” dedi.

Palandöken, yaptığı açıklamada, kalkınmanın en önemli ayaklarından birinin turizm olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Ülkemize döviz girdisinin artması, kalkınmayı destekleyen en önemli noktalardan biri. Bu nedenle turizmde özellikle butik otellerin desteklenmesi, konaklama tesislerinin artırılması ve tanıtımların daha fazla yapılması 2022 sonundaki 42 milyon turist 35 milyar dolar gelir hedefine ulaşmada kilit rol oynuyor. 2 yıldır devam eden pandeminin ve bölgemizde yaşanan savaşın getirdiği ekonomik krizlerin etkisiyle bu yıl yabancı turist sayısında düşüş ihtimaline karşı iç turizmin hareketlenmesi için kampanyalar yapılmalı.”
Turizmin dört mevsim hareketli olması gerektiğini belirten Palandöken, “Ülkemizin hem kaynakları, hem doğal ve coğrafi yapısı, hem de jeopolitik konumu dört mevsim turizme canlı kalabilme imkânı veriyor. Buna rağmen yaz turizmi her zaman kış turizminden veya kongre turizminden daha çok önemseniyor. Bu algının kırılması lazım. Konaklama imkânları geliştirilmeli, tesislerin sayısı ve niteliği artırılmalı” görüşünü dile getirdi.
Turizm hedeflerine ulaşmada butik esnaf otellerinin önemine değinen Palandöken, “Özellikle pandemiden sonra insanların daha sakin daha küçük yerlerde konaklamaya yönelmesi butik otellerde de artışı beraberinde getirdi. Bunun için konaklama vergisi gibi hem açılışta hem hizmet boyunca ödenen vergilerde indirim suretiyle esnafa destek olunmalı” dedi.
“Her şey dahil sistemi esnafı bitiriyor”
Yerli veya yabancı turisti otele bağımlı kılan her şey dahil sistemin esnafa zarar verdiğini savunan Palandöken, şunları kaydetti:

“Her şey dahil sistemden vazgeçilmeli. Hem konaklayanları bir mekânda sabit kalmaya zorlayan hem de çevredeki esnafı bitiren bu sistemin ne turizme ne de ekonomiye hiçbir katkısı yok. Turizm bölgesindeki esnafın kazancı yok olurken gelen yerli veya yabancı turist ne esnafa ne çevredeki doğal güzelliklere vakit ayıramıyor. Bununla birlikte reklam ve tanıtım da ülkemizin turizmde bilinilirliğinin artmasını sağlar. Bir memnun turistin 10 turist daha getireceği herkes tarafından biliniyor.”

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku