HDP’nin yolsuzlukların araştırılması önergesi reddedildi

HDP’nin yolsuzlukların araştırılması için verdiği önerge görüşmelerin ardından AKP ve MHP vekillerinin oylarıyla reddedildi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) belediyelerde tespit edilen yolsuzlukların araştırılması için verdiği önergenin öne alınarak görüşülmesi önerisi görüşüldü.

Kurul’da konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “AKP’li, CHP’li, MHP’li, İYİ Partili belediyeler var; şükür, HDP’li belediye bırakmadınız neredeyse kayyumlar atayarak. Bu belediyeler denetleniyor, Sayıştay denetçileri bulgularını yazıyorlar ama CHP’li, İYİ Partili belediyelerle ilgili bir bulgu bulduklarında bununla ilgili yargı ve idare elinden geleni ardına koymuyor. Yürek yemiş Sayıştay denetçileri eğer ki AKP’li veya MHP’li bir belediyeyle ilgili bir bulgu bulursa onlarla ilgili ne idari işlem yapılıyor ne de yargıda işlem yapılıyor. Bu, nasıl bir çifte standarttır” dedi.

HDP Grubu adına söz alan Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “Elbette AKP’li belediyeler var, CHP’li belediyeler var, MHP’li, İYİ Partili belediyeler var; şükür, HDP’li belediye bırakmadınız neredeyse kayyumlar atayarak. Bu belediyeler denetleniyor, Sayıştay denetçileri bulgularını yazıyorlar ama CHP’li, İYİ Partili belediyelerle ilgili bir bulgu bulduklarında bununla ilgili yargı ve idare elinden geleni ardına koymuyor. Yürek yemiş Sayıştay denetçileri eğer ki AKP’li veya MHP’li bir belediyeyle ilgili bir bulgu bulursa onlarla ilgili ne idari işlem yapılıyor ne de yargıda işlem yapılıyor. Bu, nasıl bir çifte standarttır” dedi.

Rüşvet ve ihaleye fesat karıştırmaktan ceza alan AKP’li belediye başkanlarını anımsatan Paylan, şunları söyledi: “Denetçiler, ‘Ya bu Şırnak’ın Uludere ve Hilal Belediye Başkanları ihaleye fesat karıştırmaktan ve rüşvet suçlarından ceza aldılar’ diyor. Bu bulguları buluyorlar, yetmiyor. Bunlar yargıya gidiyor ve yargıda bu belediye başkanları ceza alıyorlar. İddiadan bahsetmiyoruz. Hani HDP’li bir belediyeyle ilgili bir iddiayla ilgili bile kayyum atıyorsunuz ya bu belediye başkanları, Şırnak’ın Uludere ve Hilal Belediye Başkanları, rüşvet ve ihaleye fesat karıştırmaktan ceza almışlar, ceza. Peki bununla ilgili ne oluyor bu cezayı alınca? Bu belediye başkanları nereye koşuyorlar?

“Fotoroman Süleyman Soylu’ya koşmuşlar”

(İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla fotoğraflarını göstererek) Fotoğrafı. Nereye koşmuşlar? Fotoroman Süleyman Soylu’ya koşmuşlar. Bütün yolsuzluklarla ilgili fotoromanı olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya koşuyorlar. Niye? ‘Kurtar bizi İçişleri Bakanı’ diyorlar. İçişleri Bakanı ne yapıyor? Aylar geçiyor; altı ay, sekiz ay geçiyor, bunlarla ilgili bir işlem yapıyor mu? Yapmıyor. İşte çifte standart budur.

Mahkeme kararı var mı?

Size söyleyeyim; bugün sokakta insanları çevirip ‘HDP’li belediyelere niye kayyum atandı’ diye sorsanız 100 kişiden 60’ı herhalde şunu söyler: ‘Onlar dağa para gönderiyordu diye kayyum atandı.’ Niye? Çünkü sizin propaganda aygıtınız böyle söylüyor, ‘HDP’li belediyeler dağa para gönderiyordu, o yüzden kayyum atandı’ derler. Size sorarım ya bir HDP’li belediyeyle ilgili, belediye başkanıyla ilgili, 5 kuruşluk, -bırakın milyonları, milyarları- dağa para göndermekle ilgili elinizde bir belge, bilgi, mahkeme kararı var mı? Yok. Olmaz da. HDP’li belediyelerle ilgili 5 kuruşluk bir yolsuzluk dosyası var mı elinizde? Şükürler olsun ki yok. Olmaz da.”

“AKP tipi belediyecilik maalesef ülkeyi batağa sürüklüyor”

HDP’nin önerisi üzerine İYİ Parti Grubu adına söz alan Mersin Milletvekili Behiç Çelik, “AKP belediyeciliği, kendi devletine, kendi halkına, inanç ve değerlerine tamamen yabancılaşmış, yoz bir yönetim mekanizması hâline dönüşmüştür. Başka bir ifadeyle; AKP tipi belediyecilik, maalesef ülkeyi batağa sürüklemiştir. Kamu kaynakları acımasızca sömürülmüş, bütün hizmet alanları ranta kurban edilmiştir. Bugün belediyelerdeki en büyük mali kaçak, imar uygulamalarından kaynaklanmaktadır. Oysa yapılması gereken bellidir; İmar Kanunu’na ve mevzuatına kesin hükümler getirilmeli, müeyyideler artırılmalıdır” dedi.

HDP’nin önerisi, görüşmelerin ardından AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.