Gazze’de 98 Gazeteci İsrail saldırılarında öldü

Gazze Şeridi’nde İsrail’in devam eden saldırılarında 98 gazeteci hayatını kaybetti. Son kurban, Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun bölgesinde İsrail uçaklarının bombaladığı bir binada yaşamını yitiren Ala Ebu Muammer adlı bir fotoğrafçı oldu.

Gazze’deki hükümetin basın ofisi, 7 Ekim’den bu yana devam eden saldırılarda 98 gazetecinin öldürüldüğünü, 150 gazetecinin yaralandığını ve 33 medya kuruluşunun hedef alındığını duyurdu. Ofis, İsrail’in uluslararası hukuku ve insan haklarını ihlal ettiğini ve Gazze’deki basın özgürlüğünü baskı altına aldığını vurguladı.

Gazze’deki hükümet, İsrail’in saldırılarını kınayarak, uluslararası toplumu ve insan hakları örgütlerini Gazze’deki gazetecileri korumak için harekete geçmeye çağırdı. Hükümet, gazetecilerin mesleklerini icra ederken maruz kaldıkları tehlikelere rağmen Gazze’nin sesini dünyaya duyurmaya devam edeceklerini ifade etti.

Uluslararası Toplumun Tepkisi

Uluslararası toplum, İsrail’in Gazze’deki gazetecilere yönelik saldırılarını kınadı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, saldırıları “insanlığa karşı suç” olarak nitelendirdi. Avrupa Birliği, saldırıları “kabul edilemez” olarak değerlendirdi.

Ancak, uluslararası toplumun tepkileri İsrail’i durdurmaya yetmedi. İsrail, saldırılarına devam ediyor.