Ekonomik kriz derinleşiyor! Yurttaş sosyal yardıma muhtaç bırakılıyor

Türkiye’de yüksek enflasyonun neden olduğu ekonomik kriz, her gün daha da büyüyor. Milyonlarca yurttaş, iktidarın politikalarının sonucu olarak sosyal yardımlara angarya edildi.

Ekonomik kriz derinleşiyor! Yurttaş sosyal yardıma muhtaç bırakılıyor
İktidarın yarattığı ekonomik kriz, milyonlarca yurttaşı yoksullukla boğuşmaya zorladı. Türkiye’de her yaştan yurttaş, sosyal yardımlara mahkûm edildi.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Aile ve Sosyal Bakanlığı’nın verilerinin yanı sıra, sosyal yardımlarla ilgili diğer resmi veriler de Türkiye’deki yoksulluk tablosunu gözler önüne serdi.

Veriler yoksulluğun boyutunu gösteriyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) doğalgaz desteği, gıda, kırtasiye, kantin ve servis ücreti gibi sosyal yardımlarla ilgili verileri, yoksulluğun boyutunu gösterdi.

Mansur Yavaş’ın ABB Başkanlığı’na geldiği 2019 yılında 130 bin olan sosyal yardım alan kişi sayısı, dört yıl içinde 73 bin artarak 203 bine çıktı.

Türkiye’deki krizi daha da ağırlaştıran Covid-19 salgını döneminde de ABB’den sosyal yardım alan kişi sayısı artmaya devam etti.

Başkent’te, belediyeden sosyal yardım alan kişi sayısındaki artış, 2019-2023 döneminde yüzde 56 oldu.

ABB, ekonomik sıkıntı çeken yurttaşların gıda, temizlik malzemesi, yakacak, ekmek, eğitim (bot-kaban, çanta, kırtasiye) gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Başkent’te 36 adet sosyal yardım başvuru merkezi bulunuyor.

3 Ayda 400 bin arttı

Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’nın sosyal yardım verileri de Türkiye’deki aşırı yoksulluk çeken kişi sayısının büyüklüğünü gösteriyor.

Aşırı yoksulluk çeken ve bakanlığın Aile Destek Programı’na dahil edilen kişi sayısı, aylara göre şöyle:

• Nisan: 3,3 milyon hane

• Mayıs: 3,5 milyon hane

• Haziran: 3,5 milyon hane

• Temmuz: 3,7 milyon hane

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku