İsrail gazetesi Haaretz: Bazı İsrailli sivilleri İsrail ordusu vurdu

İsrail gazetesi Haaretz’in iddialarına göre, 7 Ekim’de Hamas’ın düzenlediği saldırıya müdahale eden bir İsrail savaş helikopteri, müzik festivalindeki sivilleri de vurmuştu.

İddia, İsrailli güvenlik yetkililerinin, Hamas’ın saldırısına ilişkin yaptığı güvenlik değerlendirmesiyle ilgili haberde yer aldı. Haaretz’in haberine göre, polis soruşturmasında, festivale katılanların çoğunun ilk silah sesi duyulmadan yarım saat önce partinin durdurulmasına karar verildiği için kaçmayı başardığı ancak bazılarının da İsrail savaş helikopterinin ateşi sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

Haaretz’in iddiası, İsrail’in Yedioth Ahronoth gazetesi tarafından da doğrulandı. Yedioth Ahronoth’un haberine göre, Hamas teröristleri, hava kuvvetlerini yanıltmak için kalabalığın arasına karışarak kıpırdamamaları yönünde talimat aldı. Bu aldatmaca, Apache helikopterleri tüm kısıtlamalardan kurtulmak zorunda kalana kadar bir süre işe yaradı. Pilotlar kimin terörist kimin İsrailli olduğunu ayırt etmekte zorlanınca, bazılarının üstlerinden izin almadan bağımsız olarak teröristlere karşı top mermisi kullanmaya karar verdiği belirtildi.

İddiaların doğru olup olmadığı henüz netlik kazanmadı. İsrail ordusu, iddiaları henüz yorumlamadı.

İddiaların yarattığı tepkiler

İddialar, İsrail’de ve uluslararası alanda tepkilere yol açtı. İsrailli insan hakları örgütü B’Tselem, iddiaları “korkunç” olarak nitelendirerek, İsrail ordusunun soruşturma yürütmesi çağrısında bulundu.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, iddiaları “derin endişeyle” karşıladıklarını belirterek, İsrail makamlarından “derhal soruşturma yürütmelerini ve sorumluları adalete teslim etmelerini” istedi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, iddiaları “son derece endişe verici” olarak nitelendirerek, İsrail makamlarından “açık ve şeffaf bir soruşturma yürütmelerini” istedi.

Hamas, 7 Ekim’de Gazze Şeridi’nden İsrail’e roket saldırısı düzenlemişti. Saldırıda 1200’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku