Eğitimde ÇEDES tehlikesi: Sorgulamayan bir nesil yetiştirilmek isteniyor

Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Tosu, ÇEDES gibi projelerin okullarda tarikat ve cemaatlere zemin hazırladığını ifade etti. Tosu, bu projelerin eğitimde fırsat eşitliğini ortadan kaldırdığını ve eleştirel düşünen bir neslin önüne geçtiğini vurguladı.

Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Tosu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzaladığı “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)” projesine ilişkin eleştirilerde bulundu. Projede yer alan “manevi danışmanlar”ın imam, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur’an kursu hocalarından oluştuğunu belirten Tosu, projenin eğitimde dinin ağırlaştırılması anlamına geldiğini ifade etti.

Tosu, iktidarın ideolojisinin gereği olarak “dincilik” doğrultusunda yeni bir nesil yetiştirmeyi amaçladığını savunarak, toplumu bilimden uzaklaştırarak her şeyi “kader” ile açıklayan bir kitle ve nesil yetiştirmeyi hedeflediğini söyledi. Tosu, bu politikaların ÇEDES projesi üzerinden gerçekleştirilmeye çalışıldığını belirtti ve okulların İmam Hatibe dönüştürülmesi ile din eğitiminin süresinin uzatılmasını eleştirdi.

Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı, projenin geçmişte Gülen Cemaati ile ortaklaşa yapılan “hizmet” adı altındaki çalışmaları anımsatarak, bu tarz eğitimlerin olumsuz sonuçlar doğurduğunu, çocukları bilimden ve eğitimden uzaklaştırdığını vurguladı. Tosu, ÇEDES projesinin farklı tarikatlar aracılığıyla genç nesil üzerinden toplumu dindar ve dini esasları ön plana çıkaran bir hedefle şekillendiğini dile getirdi.

ÇEDES projesinin 10 Şubat’ta yaklaşık 10 ilde uygulanmaya başlanacağını ifade eden Tosu, projenin eğitim diliyle ilgili bir bağlantısı olmadığını ve pedagojik formasyona sahip olmayan manevi danışmanların görevlendirildiğini belirtti. Projeyi bir dayatma olarak nitelendiren Tosu, siyasal iktidarın toplumun görüşünü almadan, sendikaların görüşünü almadan kendi ideolojisi doğrultusunda projeler uyguladığını ifade etti.

Eğitim sisteminin gerilemesine ve çocukların erken yaşta işçi olarak çalıştırılmasına dikkat çeken Tosu, ÇEDES projesinin öğrencileri okuldan uzaklaştırarak din ağırlıklı eğitime tabi tuttuğunu belirtti. Gelecekte eğitimsiz, cahil ve piyasa ihtiyaçları doğrultusunda kullanılan bir nesil yaratılacağı endişesini dile getiren Tosu, projeye karşı mücadele edeceklerini söyledi.

Tosu, iktidarın sorgulamayan bir kitle yaratma çabasında olduğunu belirterek, tarikatlar ve cemaatler aracılığıyla çocuklara yönelik işlenen suçları hatırlatarak, ailelere çocuklarını bilimsel eğitim dışındaki alanlara yönlendirmemeleri ve anadilde eğitimi savunmaları çağrısında bulundu.