DSÖ: Gazze’deki sağlık sistemi çöktü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Gazze’deki savaşın sağlık sistemine verdiği zararı değerlendirdi. DSÖ’nün yaptığı açıklamaya göre, Gazze’deki 36 hastaneden sadece 14’ü herhangi bir kapasitede çalışıyor. 7 Ekim’den bu yana Gazze’de sağlık merkezlerine yönelik 449’dan fazla saldırı gerçekleşti.

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’de düzenlenen bir toplantıda yaptığı açıklamada, “Gazze’deki sağlık sistemi diz çökmüş durumda ve çöküyor” dedi. Ghebreyesus, “Gittikçe daha fazla insan daha küçük alanlara taşınırken, aşırı kalabalık gıda, su, barınak ve yeterli sanitasyon eksikliği ile birleşerek hastalıkların yayılması için ideal koşulları yaratıyor” diye konuştu.

Ghebreyesus, Gazze’de şu anda en büyük tehditlerin başında kolera, tifo ve dizanteri gibi salgın hastalıkların geldiğini belirtti. DSÖ, Gazze’de 50 bin kişinin kolera salgını riski altında olduğunu tahmin ediyor.

Ghebreyesus, “Sağlık çalışanlarının çalışması imkansız ve doğrudan ateş hattındalar” dedi. DSÖ, savaşın başlamasından bu yana Gazze’de en az 10 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini açıkladı.

Sağlık sisteminin çöküşü

Gazze’deki sağlık sisteminin çöküşü, bölgenin nüfusu için ciddi bir tehdit oluşturuyor. 2 milyonu aşkın nüfusa sahip Gazze Şeridi’nde, sağlık hizmetleri zaten yetersiz durumdaydı. Savaşın başlamasıyla birlikte bu durum daha da kötüleşti.

Savaşın ardından Gazze’de çok sayıda hastane ve sağlık merkezi hasar gördü veya yıkıldı. Sağlık çalışanları da saldırılara maruz kaldı. Bu durum, sağlık hizmetlerinin aksamasına ve hastalıkların yayılmasına neden oldu.

Salgın hastalık riski

Ghebreyesus, Gazze’de 50 bin kişinin kolera salgını riski altında olduğunu belirtti. DSÖ, bölgedeki aşırı kalabalık ve temiz su kaynaklarının yetersiz olması nedeniyle salgının daha da yayılabileceği uyarısında bulundu.

DSÖ, Gazze’ye acil yardım çağrısında bulundu. Örgüt, bölgedeki sağlık sisteminin yeniden inşası için 100 milyon dolarlık yardım talebinde bulundu.