Diyanet, lüks otellerdeki toplantılarına devam ediyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “İsraftan kaçmaya mecburuz” çağrısına rağmen, lüks otellerde düzenlediği toplantılarla gündeme gelmeye devam ediyor.

Diyanet, 23-26 Ocak tarihlerinde Ankara Kızılcahamam’daki Eliz Termal Otel’i seçerek “Eğitim Görevlileri Değerlendirme” Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Bu tercihi, devletin tasarruf tedbirlerine aykırı olarak değerlendiriliyor.

Otelde gerçekleştirilen toplantıya Dini İhtisas Merkezleri’nde görevli 200 eğitimcinin katılmasıyla birlikte, sadece eğitimcilerin bir gecelik konaklaması için 800 bin lira harcandı. Bu durum, Diyanet’in hutbelerinde sıkça vurguladığı israfın haram olduğu ilkesine uymadığı şeklinde eleştiriliyor.

Diyanet, hutbelerinde “Lüksten ve şatafattan kaçının” çağrısında bulunup, israfın önemine vurgu yaparken, kendi uygulamalarında bu prensiplere uymamakla eleştiriliyor. Özellikle 2018 ve 2023 tarihli hutbelerinde israfın anlamına ve toplumun manevi hayatına etkilerine dikkat çekilmişti.

Bu duruma ek olarak, Diyanet’in daha önce Konya’da düzenlediği Yurt Dışı Din Hizmetleri Konferansı’nda da benzer bir lüks otel tercih etmesi ve masrafların Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması kamuoyunda eleştirilere neden olmuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kızılcahamam’daki toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “İnsan yetiştirmek sarraf hassasiyeti gerektirir. Altını tartarken o teraziyi nasıl tutuyorsa, hassasiyet bizlerde daha fazla olmalı. Toplumun manevi hayatına rehberlik edecek kimselerin eğitimi çok özel. Bu din eğitimi olunca sorumluluğuz daha da artıyor” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tercih ettiği termal otel, aynı zamanda AKP’nin birçok toplantısına da ev sahipliği yapmıştı. İnternet sitesinde otel, “Ankara’nın en yoğun orman örtüsüne sahip, maden suyu ve şifalı kaplıcalarıyla ünlü Kızılcahamam ilçesinde, mükemmel bir konuma sahiptir” şeklinde tanıtılıyor. Otel, SPA hizmetleri ve termal turizmin zirve mevsiminde kişi başı konaklama fiyatının 4 bin ila 8 bin TL arasında değiştiği bir fiyat politikasına sahip.

Diyanet’in 2024 bütçesi 91 milyar 824 milyon lira ile 6 bakanlığı geride bırakarak dikkat çekiyor. 2025 bütçesi 113,9 milyar TL, 2026 bütçesi ise 131,1 milyar TL olarak öngörülüyor. Ancak, Diyanet’in harcamalardaki artışa dikkat çekilerek, bu bütçenin tasarrufa yönelik kullanılmadığı eleştiriliyor.