DİSK Emekli-Sen, emeklilerin ikramiye talebini dile getirdi

DİSK Emekli-Sen, 13 Haziran 2023 tarihinde Ankara Ulus Meydanı’nda bir basın açıklaması yaparak emeklilerin ikramiyelerinin asgari ücret düzeyinde ve yılda iki kez verilmesini istedi.

Emeklilerin yoksulluk ve sefaletle mücadele ettiğini belirten sendika, emeklilik hakkının Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış temel bir insan ve yurttaş hakkı olduğunu vurguladı.

Basın açıklamasını okuyan DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, emeklilerin yaşadığı geçim sıkıntısının her geçen gün derinleştiğini söyledi. Emeklilerin enflasyon karşısında eriyen gelirleriyle ay sonunu getiremediğini, sağlık harcamalarının büyük bölümünü cebinden karşılamak zorunda kaldığını, sosyal güvenlik haklarının gasp edildiğini ifade etti. Yavuz, emeklilerin taleplerini “İnsanca yaşayabilecekleri bir ücret, insanca yaşayabilecekleri bir çevre, nitelikli parasız sağlık hizmeti ve toplu sözleşmeli sendika hakkı” olarak sıraladı.

Yavuz, ayrıca emekli olma yaşı ve prim gün sayısının artırılmasını öngören EYT sorununa da değindi. 1999 yılında çıkarılan ilgili yasa ile milyonlarca kişinin emeklilik hakkından mağdur edildiğini hatırlatan Yavuz, EYT sorununun ekonomi ve demokrasi mücadelesinin en önemli başlıklarından biri haline geldiğini kaydetti. Yavuz, EYT mağdurlarının haklı taleplerinin karşılanması için mücadeleye devam edeceklerini bildirdi.

Basın açıklamasına katılan DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu ise Emekli-Sen’in kapatılma davalarına karşı verdikleri direnişi selamladı. Serdaroğlu, Emekli-Sen’in kurulduğundan bugüne hakkında kapatma davaları açıldığını, yerel mahkemelerden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar uzanan süreçte yasaklamalar ve engellemelerle karşılaştığını anlattı. Serdaroğlu, Emekli-Sen’in Avrupa sendikal hareketinin bir parçası olduğunu ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) ve Avrupa Emekliler ve Yaşlılar Federasyonu (FERPA) tarafından da desteklendiğini belirtti.

Basın açıklamasının ardından emekliler sloganlar eşliğinde Ulus Meydanı’ndan ayrıldı.

 

NHY/ disk.org.tr