Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF): Erdoğan medyayı kullanarak seçimlerde hile yapmış oldu


Türkiye’deki medya yapılanması çoğulculuğu sona erdirdiğini, tek sesli olduğunu saptayan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Erdoğan’ın medya üzerindeki kontrolü ile seçimlerde hile yaptığını ileri sürdü…

Paris merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Türkiye’deki medyanın “taraflı” yayınları nedeniyle eleştirirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın medya üzerindeki kontrolünü Türkiye’deki seçimlerde hile yapmak için kullandığını açıkladı. RSF, 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerini takiben bir rapor yayımladı. Raporda, Türkiye’deki medya çoğulculuğunun sona erdiği ve Erdoğan’ın seçim kampanyasının tek sesli olduğu vurgulandı.

Rapora göre, Türkiye’deki en popüler 10 televizyon kanalının dokuzu ve en çok okunan 10 ulusal gazetenin dokuzu hükümet yanlısı iş adamları tarafından kontrol ediliyor. Ayrıca, 2016 Temmuz’undan bu yana olağanüstü hal kapsamında yaklaşık 150 medya kuruluşunun keyfi olarak kapatıldığı belirtildi.

Rapora göre, Erdoğan’ın seçimleri 18 ay erkene almasına rağmen, devlet televizyon kanallarının ekonomik ve sosyal sıkıntıları neredeyse tamamen göz ardı ettiği ifade edildi. Bu kanalların çoğunun Erdoğan ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) yeniden seçilmesi için aktif bir şekilde kampanya yürüttüğü vurgulandı.

Raporda ayrıca, Erdoğan’ın AKP’nin ülkücü Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile ittifak kurmasının milliyetçiliği öne çıkardığı ve muhalefet adaylarının hain veya terörizmin ortakları olarak damgalandığı belirtildi.

Raporda, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) denge ve tarafsızlık yükümlülüklerine uymalarını sağlamak için yaptırım gücünden mahrum bırakıldığı da belirtildi.

Raporda, kamu yayın kuruluşlarının sadece kampanyanın son haftasında tüm adayların kampanya spotlarını yayınlamak zorunda olduğu belirtildi ve bu durumun Erdoğan’a karşı büyük bir avantaj sağladığı ve seçimlerin adil olmadığını gösterdiği ifade edildi.

RSF raporunda son olarak, Türkiye’de basın özgürlüğünün acilen iade edilmesi gerektiği çağrısı yapıldı. Raporda, “Basın özgürlüğü demokrasinin bir gerekliliğidir. Derhal geri verilmelidir” ifadesine yer verildi. (NHY, Haber Merkezi)


Bu haber aşağıdaki kaynaklardan derlenmiştir:
– DW: RSF: Erdoğan medyayı kullanarak seçimlerde hile yapmış oldu
– RSF: Turkish media in full battle order for Erdoğan’s reelection
– RSF: Turkey
– Bianet: Press in Arrest Report 2018