Demirtaş, İmamoğlu davası üzerinden muhalefete hem sitem etti hem de çağrı yaptı: Sarı öküzü vermeyecektiniz

stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Ekrem İmamoğlu, dün YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. Karar Türkiye’nin gündemine otururken birçok siyasetçi ve ünlü isimden karara tepki geldi. Gün içerisinde bir tepki de cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş’tan geldi. Demirtaş, “Üzgünüm ama sarı öküzü vermeyecektiniz. Yine de geç değil. Şimdi hep birlikte direnme ve hep birlikte kazanma zamanıdır” ifadelerini verdi.

YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 2 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 6’lı masa liderleriyle birlikte saat 16.00’da Saraçhane’de olacaklarını açıklayarak vatandaşları desteğe çağırdı. Yapılan çağrıya ise Selahattin Demirtaş’tan çok konuşulacak bir yanıt geldi.

“Sarı öküzü vermeyecektiniz”

Eski HDP Başkanı Selahattin Demirtaş Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, kendisinin cezaevine girdiği dönem vatandaşlardan destek alamadığını işaret ederek manidar bir benzetme yaptı. Demirtaş açıklamasında “Bana verilen ceza üst mahkemede, Saray’ın açık talimatıyla 41 günde, Diyarbakır Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’ya verilen ceza ise 35 günde onaylandı. Üzgünüm ama sarı öküzü vermeyecektiniz. Yine de geç değil. Şimdi hep birlikte direnme ve hep birlikte kazanma zamanıdır” ifadelerini kullandı.