Cumartesi Anneleri, 31 yıl sonra da faillerin yargılanması için mücadele ediyor

Cumartesi Anneleri, 976’ncı hafta eylemlerinde, 31 yıl önce gözaltına kaybedilen İbrahim Demir ve Agit Akipa’nın akıbetini sordu.

Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen eylemciler, kayıp yakınlarının fotoğraflarını taşıyarak faillerin yargılanması talebinde bulundu.

Eyleme, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı ile insan hakları savunucuları da katıldı. Ancak, sayı sınırı nedeniyle Fincancı ve diğerleri, alanda beklemek zorunda kaldı.

İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, 12 Aralık 1991’de Şirnex’in Hezex (İdil) ilçesine bağlı Çukurlu Köyü’nde gözaltına alınan Agit Akipa ve İbrahim Demir’in akıbetinin 31 yıldır karanlıkta olduğunu söyledi.

Yoleri, gözaltında kaybedilen kişilerin ailelerine herhangi bir bilgi verilmediğini ve bir askerin aileleri “mağaralara gidin” diye yönlendirdiğini belirtti. Ailelerin köylülerle birlikte arama çalışmaları sonucunda 13 Aralık 1991 günü kapatılmış bir mağarada, kayıpların işkence görmüş cansız bedenlerine ulaşıldığını açıkladı.

Yoleri, İdil Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dosyayı zamanaşımı gerekçesiyle kapattığını ve şüphelilerin yargılanmasına izin vermediğini söyledi. Ailelerin 2011 yılında yeni bir suç duyurusunda bulunduğunu ancak dosyanın kaybolduğunu dile getirdi.

İbrahim Demir’in kızı Deniz Demir ve Agit Akipa’nın oğlu Fehmi Akipa, 31 yıldır faillerin yargılanması için verdikleri mücadeleyi vurguladı.

Demir ve Akipa, “Faillerin yargılanması için mücadelemiz sürecek. Bizi yaşadıkları acılarla baş başa bırakan sorumlular, hesap vermeden bu dünyadan gitmeyecek” dedi.