Özel’den SPD Olağan Kongresi’nde Almanca konuşma: Neoliberal anlayışın yerine sosyal demokrat bir ekonomik düzen inşa etmeliyiz

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) Olağan Kongresi’ne katıldı. Kongrede Almanca yaptığı konuşmada Özel, “Milyonlarca insanı en temel haklarından yoksun bırakan neoliberal anlayışın yerine sosyal demokrat bir ekonomik düzen inşa etmeliyiz” dedi.

Özel, konuşmasına, “SPD’nin bu kongresi, Avrupa ve tüm dünya açısından oldukça kritik bir zaman diliminde gerçekleşiyor” diyerek başladı.

“Tüm dünyanın bir ‘dönüm noktasında’ olduğunu belirten Özel, “Sayın Şansölye Olaf Scholz, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra ‘Zeitenwende’ (dönüm noktası) ifadesini kullanmıştı. Avrupa ve dünyada gerçekten bir dönüm noktasındayız. Kıtamız, bölgemiz ve tüm dünya önemli sınamalarla karşı karşıya. Çatışmalar, savaş ve terörün gölgesinde yaşanan insanlık dramları, neoliberal sistemin doğurduğu ekonomik sorunlar, sosyal adaletsizlikler, toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri, ırkçılığın ve aşırı sağın yükselişi, göç krizi, küresel iklim krizi… Tüm bu sorun ve tehlikeler eş zamanlı olarak karşımıza çıkıyor, birbirlerini besliyor” dedi.

Özel, tüm bu sınamalara karşı güçlü ve kararlı yanıtlar üretmenin gerektiğini belirterek, “Sosyal demokrat siyasetin, özellikle biz Avrupalı sosyal demokratların ve sosyalistlerin tüm bu sınamalara karşı güçlü ve kararlı yanıtlar üretmesi gerekiyor” dedi.

Özel, CHP olarak, insanlığın tüm bu zorlukları aşmasını sağlayacak temel aracın sosyal demokrasi olduğuna inandıklarını belirterek, “Bugün Gazze’de yaşananlar, sosyal demokrat ve sosyalist partilerin yüzyılı aşkın bir süredir savunduğu insan haklarını, ihtiyaç sahiplerinin refahını ve masumların korunmasını amaçlayan ilkelere aykırıdır” dedi.

Özel, bu dramı durdurmak için harekete geçilmesi gerektiğini belirterek, “CHP olarak, parçası olduğumuz Sosyalist Enternasyonal ailesinin başkanı Pedro Sanchez’in ortaya koyduğu tutumu destekliyor, Birleşmiş Milletler kararlarına ve uluslararası hukuka uyulması, sivil ölümlerine yol açan saldırıların derhal durdurulması, ateşkesin kalıcı olarak sağlanması çağrımızı yineliyoruz” dedi.

Özel, dünyanın her yerinde sorun ve çatışmaların çözümünün şiddet ve savaştan değil, diyalog ve iş birliğinden geçtiğine inandıklarını belirterek, “Ülkelerimizde ve tüm dünyada milyonlarca insanı en temel haklarından yoksun, güvencesiz bırakan neoliberal anlayışın yerine sosyal demokrat bir ekonomik düzenin inşa edilmesi sadece bir ihtiyaç değil bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Özel, herkesin için ekonomik ve sosyal hakların korunduğu bir düzenin ırkçılığın ve aşırı sağın yükselişini de durduracağını belirterek, “Bu doğrultuda gündelik yaşamlarımızdaki etkilerini her geçen gün daha çok hissettiğimiz iklim krizi de dahil olmak üzere ekonomik ve sosyal sınamalara karşı bütüncül bir yanıt üretmenin olmazsa olmaz şartının uluslararası iş birliği ve dayanışma olduğuna inanıyorum” dedi.

Özel, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi CHP olarak Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkileri her yönden daha da geliştirmek, uluslarımız arasındaki iş birliğini artırmak ve bu iş birlikleri yoluyla küresel ve bölgesel sorunlara yanıt üretmek için geçmişte olduğu gibi yine inisiyatif alacaklarını belirterek, “Aynı şekilde Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefinin reel politik gelişmelere kurban edilmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Özel, CHP ve SPD arasında, Türkiye ve Almanya arasında yeni dönemde artarak büyüyecek dayanışma ve dostluk ilişkilerinin demokrasi, sosyal adalet ve barış için yürüyen uluslararası mücadelelerine daha da güç katacağını belirterek, “21. yüzyılın hâlâ başında sayılırız. Bu yüzyılı barışın, sosyal adaletin, demokrasinin, eşitliğin yüzyılı yapmak biz sosyal demokratların görevi. Partilerimiz ve ülkelerimiz arasındaki dayanışma büyüdükçe daha iyi bir dünyanın inşasında mesafe kat edeceğimiz bir gerçektir” dedi.

Özel, konuşmasını SPD’nin unutulmaz lideri Willy Brandt’ın sözünü anımsatarak tamamladı: “Biz daha fazla demokrasiye cesaret etmek istiyoruz.”