Covid-19 salgını bitmedi: DSÖ’den yeni uyarılar

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 salgınının henüz bitmediğini ve daha ölümcül bir salgının çıkma olasılığının yüksek olduğunu açıkladı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 17 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı basın toplantısında, Covid-19’un insanlık için bir uyarı olduğunu ve gelecekte daha kötü pandemilerin yaşanabileceğini söyledi.

Ghebreyesus, Covid-19’un dünyada 17 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine ve 139 milyondan fazla insanın aşılanmasına rağmen, virüsün yayılmasını durdurmak için yeterli önlemlerin alınmadığını belirtti. DSÖ Genel Direktörü, “Covid-19 bize çok şey öğretti, ama en önemli ders şu: sağlığa yatırım yapmak hayati bir zorunluluktur. Sağlıksız bir dünyada güvenli olamayız. Sağlık sistemlerimizi güçlendirmek, sağlık çalışanlarımızı desteklemek ve sağlık eşitsizliklerini azaltmak zorundayız” dedi.

Ghebreyesus, Covid-19’un yeni varyantlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, aşıların etkinliğinin azalabileceği ve virüsün daha bulaşıcı ve ölümcül hale gelebileceği uyarısında bulundu. DSÖ Genel Direktörü, “Bu nedenle, aşıların adil bir şekilde dağıtılması hayati önem taşıyor. Aşı milliyetçiliği sadece pandemiyi uzatıyor ve daha fazla insanın hayatını tehlikeye atıyor. Aşılar herkes için bir umut ışığıdır, ama bu ışığı söndürmemeliyiz” diye konuştu.

DSÖ, Covid-19 salgınıyla mücadele etmek için küresel işbirliği çağrısını yineledi. DSÖ, Birleşmiş Milletler’e bağlı olarak görev yapan, toplum sağlığı konusunda uluslararası çalışmalar gerçekleştiren bir örgüttür. DSÖ’nün amacı, bütün dünya halklarının sağlığının geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. DSÖ’nün merkezi İsviçre’nin Cenevre kentindedir ve 194 üye ülke tarafından desteklenmektedir.

Covid-19 salgını Türkiye’de nasıl seyrediyor?

Türkiye’de de Covid-19 vakaları son haftalarda artış gösteriyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, 23 Mayıs 2023 tarihinde ülkede 28 bin 512 yeni vaka tespit edildi ve 312 kişi hayatını kaybetti. Toplam vaka sayısı 6 milyon 789 bin 713’e, toplam can kaybı ise 101 bin 731’e yükseldi.

Türkiye’de aşılama çalışmaları da devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de bugüne kadar toplam 140 milyon 342 bin 654 doz aşı uygulandı. Bunların 62 milyon 584 bin 191’i birinci doz, 53 milyon 216 bin 535’i ikinci doz ve 24 milyon 541 bin 928’i üçüncü doz aşı oldu.