CHP’li Tanrıkulu’na TSK’ya Hakaretten Soruşturma

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bir televizyon programında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik sözleri nedeniyle soruşturmaya uğradı. Tanrıkulu, kendisine yönelik linç kampanyasını eleştirerek AİHM kararlarını gerekçe gösterdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP’li Tanrıkulu hakkında dün akşam bir televizyon kanalındaki canlı yayına bağlanarak yaptığı yorumlardan dolayı “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama” ve “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suçlarından soruşturma başlattığını duyurdu.

Tanrıkulu’nun TSK’ya yönelik sözleri tepki çekmişti. Tanrıkulu, programda “Bu ordu değil mi 15 Temmuz’da darbe girişimi yapan. Benim takip ettiğim davalar var, 15 köylüyü helikopterden atan Türk Silahlı Kuvvetleri değil miydi? Eleştirel yaklaşırız. Bizler de soru sorarız doğru olup olmadığını sorgularız. Türk Silahlı Kuvvetleri üzerinden bu tür şaibeler kalkar, kalkması amacıyla bunları sorarız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları var” demişti.

Tanrıkulu ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada kendisine yönelik kurumsal linç başlatıldığını savunarak AİHM kararlarını hatırlattı. Tanrıkulu, “AİHM’in Türkiye’yi mahkum ettiği iki davadaki kararlarından kısa alıntılar aktarıyorum. İlkinde Ekim 1993 tarihinde Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı bir köyde 11 köylünün nasıl kaybettirildiğine ilişkin karar var. Devlet bu köylülerin helikopterle götürüldükten sonra kaybettirildiğini inkâr etmiş. Oysa kaybedilen 11 kişinin yakınları, akrabalarının helikoptere bindirildiğine tanıklar. Köylüler zorla kaybettirildi. İkinci dava Şırnak’ın Kuşkonar ve Koçağıllı köylerinin savaş uçaklarıyla bombalanması ve 33 köylünün öldürülmesine ilişkin AİHM kararı” dedi.

Millî Savunma Bakanlığı ise yaptığı açıklamada Tanrıkulu’nun sözlerini şiddetle kınayarak TSK’nın faaliyetlerinin uluslararası hukuka uygun ve şeffaf olduğunu belirtti. Bakanlık, “Buna rağmen terör örgütlerinin insanlık dışı saldırılarına tepki koyamayanlar terör örgütünün farklı konulardaki alçakça yalanlarını sahiplenerek kahraman ordumuza iftira atmaya çalışmaktadırlar. Bu iftiraları atanlar, bunlara alet olanlar en hafif tabiriyle gaflet ve dalalet içindedirler” dedi.

NHY/ Euronews

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku