Cengiz Holding, Kaz Dağları’nda Yargı Kararını Tanımadı: Ağaç Kesmeye Devam Etti

Cengiz Holding’in Kaz Dağları’nda yapmak istediği altın madeni projesine verilen ÇED olumlu kararı, Danıştay tarafından iptal edildi. Ancak şirket, yargı kararına rağmen ağaç kesmeye devam etti. Bölgede yaşayan köylüler ve çevreciler, Cengiz Holding’in hukuksuzluğuna tepki gösterdi.

Kaz Dağları’nın Halilağa köyü yakınlarında 581 hektarlık bir alanda altın madeni açmak isteyen Cengiz Holding, 2019 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED olumlu kararı almıştı.

Ancak bölgedeki sivil toplum kuruluşları ve yurttaşlar, projenin doğal ve kültürel değerlere zarar vereceği gerekçesiyle dava açmıştı. Çanakkale 1. İdare Mahkemesi, bilirkişi raporunda projenin hukuka aykırı olduğu belirtilince, ÇED olumlu kararının yürütmesini durdurmuştu.

Cengiz Holding, mahkeme kararına itiraz etmiş ancak Danıştay 14. Dairesi, itirazı reddederek kararı onamıştı. Danıştay kararı, 6 Temmuz 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak kesinleşmişti. Ancak, şirket 2. ÇED süreci başlatarak yeniden ÇED olumlu kararı aldı. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği de 95 davacı ile yeniden dava açarak itiraz etti.

Dava süreci devam ederken Cengiz Holding Kazdağları’na geri dönüşsüz zararlar vermeye, Halilağa Bakır Madeni projesinde şantiye alanı ve yol inşaatları için ağaç kesimeye devam ediyor.

Kaz Dağları’nda altın madeni projesine karşı çıkanlar, sosyal medyada da kampanya başlattı. #KazDağlarıHepimizin etiketiyle paylaşımlar yapan yurttaşlar, Cengiz Holding’in ağaç kesimine tepki gösterdi. Bazı ünlü isimler de kampanyaya destek verdi.

NHY/ Sol, Gazete Duvar, Halktv, Cengiz Holding

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku