Can Atalay’ın Tahliyesi İçin Bekleniyor

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay, Gezi Parkı davasında yargılandığı 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2022 yılında “Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve tutuklanmıştı. Atalay, bu karara itiraz ederek Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu.

Anayasa Mahkemesi, 20 Aralık 2023 tarihinde Atalay’ın başvurusunu inceleyerek, “seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ile “Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkının” ikinci kez ihlal edildiğine ve tahliyesine hükmetmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının ardından, Atalay’ın tahliye edilmesi için yerel mahkemenin kararı bekleniyor.

Atalay’ın Avukatları: “Kimsenin Keyfi Kederi İçin Can Atalay’ı Cezaevinde Tutmaya Hakkı Yoktur”

Atalay’ın avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen yerel mahkemenin henüz bir karar vermemesi üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Anayasa Mahkemesi, Can Atalay’ın başvurusu hakkında ‘seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı’ ve ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı’ ile ‘Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkının’ ikinci kez ihlal edildiğine ve tahliyesine hükmetti. Bu kararın anlamı Can Atalay’ın milletvekili olarak Silivri Cezaevi’nde 222 gündür tutuklu ya da hükümlü olarak değil siyasi esir olarak tutulduğunun tescillenmesidir. Anayasa’nın 153. maddesi uyarınca Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Gelinen noktada hukuki bir tartışmanın kalmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Şimdi yapılması gereken tek şey tahliye kararının uygulanarak milletvekilimiz Can Atalay’ın serbest bırakılmasıdır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, “Gelinen son durumda, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı tarafından Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararını bekleyeceği ve herhangi bir karar vermeyeceği bilgisi parti avukatlarımıza iletildi. Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı yazdığı ve kararın yazımı bittiği anda da mahkemeye göndereceği bilgisi de tarafımıza verildi. Fakat kısa süre önce öğrendik, 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı aslında bugün adliyeye hiç gelmemiş. Üyeler de daha önce yaptıkları gibi adeta kaçarak adliyeyi terk etti. Buradan Anayasa Mahkemesi’ni ve 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ni uyarıyoruz: Sizler birer devlet kurumusunuz ve bu ciddiyetle çalışmak zorundasınız. Keyfiniz estiğinde adliyeden gidip keyfiniz geldiğinde gelme hakkına sahip değilsiniz.” denildi.

Atalay’ın Tahliye Edilmesi İçin Çağrıda Bulunuldu

Açıklamada ayrıca, “Başta İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakimleri olmak üzere tüm yargı mensuplarına, Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmasının zorunlu olduğunu ve farklı yönde verilecek her türlü kararın suç teşkil edeceğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Can Atalay 222 gündür cezaevinde siyasi bir esir olarak tutuluyor, dün bu husus ikinci kez tescillendi. Hatay halkının iradesi olan milletvekilimizin özgürlüğü bir dakika daha gasp edilmemeli ve Can Atalay derhal serbest bırakılmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

NHY/ ANKA