Can Atalay: “Karanlıklar mutlaka aşılacaktır”

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın amcası, TİP Amasya İl Başkanı Şerafettin Atalay’ın 53 yıl önce faili meçhul cinayet sonucu öldürülmesi, Amasya’da anıldı. Can Atalay, anmaya katılanlara teşekkür ederek, “Anayasa’nın askıya alınması karşısında ayrıntılarla değil esasla meşgul olmak durumundayız. Anayasa’ya sahip çıkmanın memlekete, geleceğimize sahip çıkmak olduğunu bir an dahi akıldan çıkarmamalıyız” dedi.

Amasya Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen anma törenine, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın ailesi, yakınları, siyasi parti temsilcileri ve Amasyalılar katıldı. Törende konuşan Can Atalay, Şerafettin Atalay’ın mücadelesinin Türkiye’nin umudu olduğunu belirterek, “Fikri ve mücadelesi bizlere emanettir. Bir an bile kuşkuya gerek yok. Karanlıklar mutlaka aşılacaktır. Selam olsun dünyanın ve Türkiye’nin aydınlık geleceğine” dedi.

Can Atalay, Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen amcasının hala tahliye edilmemesini eleştirerek, “Anayasamızın alenen çiğnenmesinin ve askıya alınmasını tek mağduru Şerafettin Can Atalay mıdır? Yoksa Can Atalay hakkında arda arda yapılan hukuksuz, keyfi uygulamalar aşağıdan yukarıya değdiği bütün kurumları yıprata yıprata, çürüte çürüte yukarıya doğru ilerlemekte midir?” diye sordu.

Ayrıca, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin baskı altına alınmaya çalışıldığını belirterek, “Türkiye Büyük Millet Meclisi eğer böylesi bir karar alırsa koruması gereken bir anayasayı kendi eliyle çiğnemiş olmayacak mı? Eğer Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu hukuksuz sürecin bir parçası olursa çürüme en üst düzeye çıkmış olacaktır. Buradan bir kez daha uyarıyoruz. Yine buradan tehlikeye karşı tutum alan, çaba gösteren bütün yurttaşlarımızı Amasya Demokrasi Platformu’nun şahsında kutluyoruz. Anayasamıza ve hukuka sahip çıkışları çok değerlidir. Bizleri yakın ve açık tehlikeden çıkaracak olan bu duyarlılıktır” ifadelerini kullandı.

Anma töreninin ardından TİP Hatay Milletvekili Can Atalay için basın açıklaması yapıldı. Can Atalay’ın annesi Şükran Atalay, “Anayasa askıya alınmış durumda. Sıradan bir hatalı mahkeme kararından veya hatalı bir idari işlemden söz etmiyoruz. Belli bir kişiyi veya bir toplumsal grubu etkileyen haksız, hukuksuz kararlardan ve uygulamalardan da söz etmiyoruz. Ülkemizde bütün yurttaşları birbirine bağlayan bir sözleşmeden, anayasanın askıya alınması üzerine konuşuyoruz” dedi.

Anma töreni ve basın açıklamasının ardından Can Atalay’ın, “Anayasa ve hukuka sahip çıkış bizlere moral ve güç veriyor. Silivri’den selamlar…” ifadeleri ile etkinlik son buldu…