Burdur Belediyesi’nden su uyarısı


Burdur Belediyesi suyun dikkatli ve tasarruflu kullanılması çağrısı yaptı. 

İklim değişikliği ve yağış miktarlarının azalması nedeniyle Burdur Belediyesi vatandaşlara çağırıda bulunarak suyun dikkatli ve tasarruflu kullanılmasını istedi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yaptığı açıklamada, iklim değişikliklerinin dünyada yaratmış olduğu olumsuzlukların, ülkemizde de gün geçtikçe daha fazla hissedilmeye başladığını belirtti.

Yağış miktarlarının azalmasının Burdur’da da ciddi anlamda kuraklık ile karşı karşıya bıraktığını ifade eden Ercengiz, ‘’Tarihin en kurak günlerini yaşadığımız bu günlerde mevsim ortalamalarının 6-7 derece üzerinde seyretmesi nedeniyle su tüketimleri maximum düzeye ulaşmıştır. İlimizde içme suyu ihtiyacının tamamına yakın kısmı yeraltı kaynaklarından karşılanmaktadır. Bu yüzden suyu kullanırken dikkatli olunmalı ve tasarrufu elden bırakmamalıyız’’ dedi.

Burdur şehir merkezini besleyen bütün su pompaları çalıştığı halde şu an bazı noktalara su basıncı yetişmediğini vurgulayan Ercengiz, suyun tasarruflu kullanılmasını istedi. Ercengiz, şu uyarılarda bulundu:

‘’Vatandaşlarımızın su tüketiminde daha dikkatli olmalarını, suyu israf etmemesi, bahçe sulamaması, halı ve apartman yıkamalarında ise suyu tasarruflu kullanmaları gerekmektedir. İlimiz genelinde sağlamış olduğumuz içme ve kullanma suyunun tasarruflu kullanılması, vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstermeleri yaşamakta olduğumuz kuraklığın etkisini azaltacak, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarımızın korunmasını sağlayacaktır. ”