BirGün gazetesi yazarı Erk Acarer’e Almanya’da saldırı

BirGün gazetesi yazarı Erk Acarer, Almanya’nın başkenti Berlin’deki evinde bıçaklı saldırıya uğradını açıkladı.

Acarer, 3 saldırganın, evinin müşterek avlusunda kendisini, “Milletin ailesiyle, değerleriyle ilgili yazmayı bırak, daha kötüsünü yaparız” sözleriyle tehdit ettiğini kaydetti.

Olayla ilgili daha sonra Twitter’dan videolu açıklama yapan Acarer, “Kamuoyuna ve gazeteci dostlara açıklamamdır: Bilin ki hesabını sormaya devam edeceğiz, bilin ki hesabı kapayan da biz olacağız! Bu, İslamcı, faşist AKP, MHP iktidarına karşı yazdığımız söylediğimiz her şeyin doğru olduğunun bir ispatıdır.” ifadelerini kullandı.

Acarer’e yönelik saldırıya sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarla kınandı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Twitter’dan “Tehdit, zorbalık ve kaba kuvvetle gazetecileri, sözünü sakınmayanları, vatandaşa doğruları söyleyenleri korkutacaklarını sananlar bir kez daha yanılmış oldular! Ellerinde şiddetten başka bir şeyleri kalmamış korkaklar topluluğu… Geçmiş değil gelecek olsun Erk Acarer” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” şeklinde yazdı.

Gazeteci Can Dündar da hastanede olduğu bilgisini paylaştığı Acarer’le ilgili ‘Son günlerde yazdıklarına bakın, silahlı üç adamı evine kimin yolladığını anlarsınız’ yazdı.

DİSK Basın İş Sendikası, Twitter paylaşımında, “Bu tür saldırılarla gerçekleri engelleyemezsiniz. Erk Acarer’in yanındayız” ifadeleri kullanıldı.

CHP’den İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “Bu günler elbet geçecek! Gazetecileri susturmak isteyenlerin düzeni değişecek.” dedi.

“Asla faşizme teslim olmayacağım”

Acarer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Berlin’de evimin içinde bıçaklı ve yumruklu saldırıya uğradım. Failleri biliyorum. Asla faşizme teslim olmayacağım” şeklinde yazdı.

BirGün’e konuşan Acarer, “Bir saat önce silahlı, bıçaklı üç kişi evime geldiler, yumruklarla tekme tokat saldırdılar. Ne olup bittiğini anlamadan vurmaya başladılar. Milletin ailesiyle, değerleriyle ilgili yazmayı bırak, daha kötüsünü yaparız diyerek tehdit ettiler. Polisler hastanede. İfademi aldılar. Onlara da anlattım. Kafamın sağ tarafında büyük bir şişlik var: Saldırganlar belli. Yazdıklarımdan rahatsız olanlar. Hayati bir riskim yok. Failleri biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Ailesiyle birlikte güvenlik koruması altında olduklarını kaydeden Acarer, “Sevgili dostlar, kafamın bazı yerlerinde şişlikler olduğu için müşahede altındayım şimdilik. Ben ve ailem güvenlik koruması altındayız.” dedi.