BioNTech: Diğer aşı üreticilerinden kaynaklanan açığını kapatmaya çalışıyor

Dünyada ilk Covid-19 aşı onayını alan BioNTech’in kurucu CEO’su Uğur Şahin, aşının üretimini artırmak için ortağı Pfizer ile yoğun bir şekilde çaba sarf ettiklerini ifade etti. Şahin, henüz onay alamayan diğer aşı firmalarından kaynaklanan aşı açığını kapatmak için çalıştıklarını vurguladı.

BioNTech’in kurucuları Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’nin Spiegel dergisine verdiği röportajda, “Şu an durum tozpembe görünmüyor, başka onay alan aşı olmadığı için bazı aksaklıklar oluştu ve biz kendi aşımızla bu açığı da kapatmak zorundayız” diye konuştu.

‘Aşı yetersizliği AB’nin kararından kaynaklanıyor’

Avrupa’da şu an görülen aşı yetersizliğinin AB’nin satın alma politikası ile ilgili olduğunu belirten Şahin, “Sanırım farklı firmaların yeterli sayıda aşı üreteceklerini düşündüler” diyerek birliğin BioNTech’ten çok fazla aşı almadığını söyledi.

Spiegel’e açıklama yapan Özlem Türeci de AB’nin karar alma mekanizmasındaki yavaşlığın büyük bir hata olduğunu söyledi. ABD, temmuzda BioNTech ve Pfizer’ın aşısından 600 milyon doz sipariş etmiş, AB ise ancak kasım ayında 300 milyonluk bir sipariş vermişti.

Türeci, “Bir noktada aşıları bu kadar hızlı dağıtamayacağımız belli oldu. O noktadan sonra aşıların siparişinin verilmesi için geç kalınmıştı” dedi.

Şahin, bu durumla ilgili olarak da, “Avrupa’da süreç, diğer ülkelerle olduğu kadar seri ve dolaysız işlemedi” ifadesini kullandı.

‘Ocak ayı sonunda önümüzü daha net göreceğiz’

Ocak ayının sonuna doğru şirketin üretim kapasitesiyle ilgili yeni planları olduğunu vurgulayan Şahin, bu süreçten sonra önlerini daha net görebileceklerini söyledi. Şahin ayrıca Almanya için yeterince aşı üreteceklerini ve bu konuda bir sıkıntı yaşanmayacağının altını çizdi.

Aşı üretimini kısa vadede arttırmanın kolay olmadığını belirten Şahin, “Dünyada hemen yarın aşıyı gerekli kalitede üretebilecek şekilde uzmanlaşmış, kullanılmayan fabrikalar bulunmuyor. Bu süreç yıllar süren bir uzmanlaşma ve gerekli teknoloji donanımı gerektirir” dedi.

Özlem Türeci ise BioNTech’in Avrupa’da beş üretici ile aşı üretimini desteklemeleri konusunda anlaştığını belirtti.

İlk olarak İngiltere’de tespit edilen koronavirüs mutasyonuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Şahin, geliştirdikleri aşının Covid-19 varyantına karşı etkili olabileceğini belirtti. Şahin, bu konuda testlere devam ettiklerini ve yakında sonuçlar elde edeceklerini söyledi.

Şahin -70 derecede tutulması gereken aşının daha kolay saklanabilmesi yönünde çalışmalar yapıldığını, yazın sonuna doğru yeni nesil aşının daha yüksek derecelerde saklanabileceğini belirtti.

 

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku