Ben Hala Ücretsiz Kolonya ve Maske Alacaklıyım

Biz vatandaş olarak görevlerimizi eksiksiz yerine getiriyoruz. Üstelik bu yasal görevlerde bir aksatma yaptığımızda soruşturmalara maruz kalıyoruz. Kısaca vatandaşlık görevlerimizi tam olarak yerine getirirken, devletin de vatandaşlarına karşı görevleri vardır. Yasalarla belirlediği iş ve işlemleri eksiksiz yerine getirmesi gerekmektedir. Yani karşılıklı görev ve sorumluluklar vardır ve yapılması zorunludur.

Devletin vatandaşına karşı görevleri kısaca şunlardır; Yaşayabileceği sağlıklı yaşam alanları, sağlık, eğitim, barınma gibi hayati görevlerdir. Ancak öncelikle yaşam alanlarımızın korunması noktasında devlet yasaların öngördüğü şekilde korumamaktadır. Belli çevrelere peşkeş çekilmektedir. Eğitim parasızken paralı hale getirerek, eğitime erişim hakkı dar gelirli çevreler için gittikçe zorlaşmaktadır. Sağlık hakkı güvencedeyken, o da artık paralı hale getirilerek, sağlık ve sosyal güvence yok denecek noktaya kadar indirgenmiştir. Bu ise yasalarda değişikliğe gidilerek işçi ve emekçilerin bu hakka erişimi zora sokulmuştur.

Benim asıl sorunum ise Devletin ve devlet adına verilen sözlerin eksiksiz yerine getirilmesi üzerinedir. Cumhurbaşkanı Televizyonlarda bir söz verdi. Yapılacak dediği şeyler tam olarak yapılmadı. 65 yaş ve üstüne ücretsiz kolonya ve maske verileceğinin sözünü verdi. Ve bunu eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekiyordu. Çünkü bu söz devlet sözü idi. Devlet adına verilen bu söz mutlaka yerine getirilmesi gerekmektedir. Bize verilen bu söz en azında bana karşı hala yerine getirilmemiştir. Hatta ailemde yaşayan hiçbir bireyimize karşı verilen bu tür sözler karşılanmamıştır. Ki bu durumda olan çok ama çok insanın ve vatandaşın olduğunu da biliyorum. Verilen söz yerine getirilmek için verilir. Yerine getirilmeyen sözler söylenmemelidir.

60’şa yakın ülkeye söz verilmediği halde, tıbbı malzeme ve maske yardımını ulaştıran devletimiz, ülke içinde bize söz vermesine rağmen ulaştıramamasını anlamaktan zorlanıyoruz. Bunu birinin bize nedenini açıklaması gerekiyor. Bu cevabı yetkililerden bekliyoruz. Vatandaş olarak bunun cevabını öğrenmeye hakkımız vardır…

Sonrasında ısrarla 20 yaş üstü ve 65 yaş altı için her kese ücretsiz maske verileceği sözü verildi. Resmi ağızlarda defalarca tekrar edildi. Ama o da tam olarak bu görev getirilemedi, ücretsiz diye söylenen sözün yerine, “artık ücretli olarak temin edebilirsiniz” denildi. Böylelikle bir devlet sözü daha yerine getirilmedi. Biz vatandaş olarak bir görevi aksattığımızda çeşitli yasal mevzuatlar kullanılarak yerine getirmek zorunda kalabiliyoruz. Ancak şimdi biz nereye başvuracağız. Mağdur olduğumuz bu hakkı nereye müracaat ederek giderebileceğiz. Bunu bilen var mı? Bilen varsa bize bir yol göstersin. Alacaklılar alacaklarını nerede ve nasıl tahsil edecekler? Söz ağızdan bir kere çıkar ve verilen söz yerine getirilmek için söylenir.

Ama daha Coranavirüs salgını tam olarak etkisizleştirilmeden, tedbirlerde gevşetilmeye gidildi. Ama bu gevşetilme sermaye gruplarının istekleri doğrultusunda oluyor. Özellikle Turizm merkezleri olarak bilinen Aydın, Muğla, Antalya, Mersin ve Hatay illerinde seyahat kısıtlamasının kaldırılması, hafta sonları soka çıkma kısıtlamasının kaldırılması Turizm sektörünün patronlarının istekleri doğrultusunda yapılmış gevşetilme olarak görülmektedir.

Bu gevşetilme önce AVM lobisi baskın çıkarak bir an önce AVM’lerin açılmasını öne alarak istekleri yerine getirildi. Şimdi sıra Turizm Şirketleri Lobisi baskısını artırarak Turistik tesislerin açılmasını sağlamaya çalışıyor. Bunun içinde sahil kentlerdeki kısıtlamaların kaldırılması ile işe başlandı. Her halde onlarda istediklerini almış görünüyorlar. Lobiler istediklerini yaptırabiliyorlar. Ama halkın dar gelirlinin çaresizliğine kimsenin baktığı, ilgilendiği yok. İşsiz kalan, tüm gelir olanaklarını kaybeden emekçi kitlelerinin zor haline kim çare olacak? Onlar nasıl lobi oluşturacaklar? Bunun bir yolu da yoktur zaten…

 Ben hala ücretsiz kolonya ve maskemi alamadan, bunlar ücretli hale dönüştürüldü. Melih Gökçek’e ve diğer yandaşlara öncelikli olarak ulaştıranlar biz emeklilere ve dar gelirlilere bir türlü ulaştıramıyorlar. Ben hala devletten maske ve kolonya alacaklıyım. Bu hakkımı da almadan vazgeçmeyeceğim bu isteğimden. Ancak o zaman eşit yurttaşlık hakkının olduğuna inanırım. Aksi halde ağızdan düşürülmeyen eşit yurttaşlık hakkından bahsedilmesin. Bunları ulaştırmadıkları orda kalsın, şimdi de ücretli yaptılar ve bize açıktan “alacağınızdan vaz geçin ve gidip paranızla alın” demektedirler. Paranız yoksa da “maskesiz sokağa çıkarsanız birde ceza keserim” demeyi de unutmuyorlar. Gel de işin içinden çık…

Yazarın sayfamızdaki diğer yazıları