Başbakan kürsüye yürüdü…

Metin Feyzioğlu konuşmasının uzun sürmesi Başbakan Erdoğan’ı kızdırdı. Başbakan Erdoğan Feyzioğlu’na hitaben “Edepsizlik yapıyorsun” dedi.

Danıştay’ın 146. kuruluş yıldönümü etkinliği devletin zirvesini buluşturdu. Törene ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geldi. Erdoğan salona girdikten sonra Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu ile tokalaştı.

Danıştay Başkanı Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün konuşmasının ardından Metin Fevzioğlu konuşmak için kürsüye çıktı. Feyzioğlu’nun konuşmasını uzun ve siyasi bulan Erdoğan oturduğu yerden Feyzioğlu’na sataştı. Başbakan, Feyzioğlu’nun ‘yüreği taşlaşmış olanlar’ ifadesine oturduğu yerden “Edepsizlik yapıyorsun” diyerek sataştı. Feyzioğlu bitirdiğini, kimseye karşı edepsizlik yapmadığını son derece yapıcı bir konuşma yaptığını söylemesine rağmen başbakan oturduğu yerden sataşmayı sürdürdü. Gül’ün uyarılarının da işe yaramadığı oturduğu yerden sataşmalara devam ettiği görüldü. Ayağa kalkıp bir an kürsüye yönelen Erdoğan Abdullah Gül’ün uyarısı ile durdu ve ona dönerek “Siyasi konuşma yapıyor” diyerek itirazını sürdürdü.

3Bu olay Türkiye Siyasi tarihinde bir ilk olarak tarihe geçeceğe benziyor. Şimdiye kadar hiç bir yönetici, başbakan oturduğu yerden konuşmanın içeriğini beğenmediği için böylesine bir tavır içinde olmamış, kendisi eleştirilmiş dahi olsa sabırla dinleme nezaketi göstermiştir.

GÜL GİDENE KADAR İZİN VERİLMEDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arabasına binene kadar Danıştay mensuplarının dahi törenden ayrılmasına Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından izin verilmedi.

Rahatsızlanan bir Danıştay üyesine bile izin verilmemesi tepkilerin sertleşmesine neden oldu.

DANIŞTAY BAŞKANI’NDAN YANIT YOK

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, karşıladığı gibi Gül ve Erdoğan’ı otomobillerine kadar uğurladı. Güngör, gazetecilerin sorularına ise gülümsedi ama yanıt vermedi.

Danıştay’ın 3. kadın başkanı olan Zerrin Güngör’ün konuşmasında yargı bağımsızlığına vurgu yaparken ”Yargı mensuplarının da yetkilerini özenli kullanmaları gerekiyor” demesi dikkat çekti.

.