Avrupa Konseyi’nde Osman Kavala için özel oturum yapılacak

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Yargıtay’ın, Gezi Parkı gösterileri nedeniyle yargılanan Osman Kavala ile ilgili kararı onamasına tepki gösterdi. AKPM, 9-13 Ekim’de genel kurul toplantılarında bu konuda özel bir oturum düzenlemeye hazırlanıyor.

Osman Kavala, 2017 yılından beri tutuklu bulunan bir iş insanı, sivil toplum aktivisti ve Anadolu Kültür Vakfı’nın kurucusu. Gezi Parkı eylemlerine finansal destek sağladığı iddiasıyla yargılandığı davada beraat etmesine rağmen, 15 Temmuz darbe girişimiyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle tutuklu kalmaya devam etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2019 yılında verdiği kararda, Kavala’nın tutukluluğunun siyasi amaçlı olduğuna ve ifade özgürlüğü, toplantı özgürlüğü ve seçilme hakkı gibi temel hakları ihlal ettiğine hükmetti. AİHM, Türkiye’yi Kavala’yı derhal serbest bırakmaya çağırdı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Yargıtay’ın, Gezi Parkı gösterileri nedeniyle yargılanan Osman Kavala ile ilgili kararı onamasına tepki gösterdi. AKPM, 9-13 Ekim’de genel kurul toplantılarında bu konuda özel bir oturum düzenlemeye hazırlanıyor.

AKPM Türkiye raportörleri İngiliz John Howell ve Avusturyalı Stefan Schennach, Yargıtay kararını “şaşkınlık ve hayal kırıklığı” ile karşıladıklarını açıkladı. Raportörler, kararla ilgili “dehşete” düştüklerini belirterek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Kavala ile ilgili kararının uygulanması için gerekli tüm çabayı göstermeye devam edeceklerini bildirdi.

AKPM, 9-13 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan genel kurul toplantısında, Kavala’nın durumunu “acil konular” gündemine aldı. Bu oturumda, raportörlerin hazırlayacağı bir karar taslağı oylanacak. Karar taslağında, Türkiye’nin AİHM kararlarını uygulaması ve Kavala’yı serbest bırakması istenecek. Ayrıca, Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyeliği ile ilgili olarak atılması gereken adımlar da değerlendirilecek.

Bu oturumun sonucu, Türkiye ile Avrupa arasındaki ilişkiler açısından önemli olacak. Zira Türkiye, AİHM kararlarını uygulamakla yükümlü olan bir Avrupa Konseyi üyesi. Avrupa Konseyi’nin karar organı olan Bakanlar Komitesi, daha önce Kavala’nın tahliye edilmemesi nedeniyle Türkiye aleyhine “ihlal süreci” başlatmıştı. Bu süreç, Türkiye’nin üyelikten askıya alınmasına veya çıkartılmasına kadar gidebilecek bir yaptırım mekanizması.

 

AKPM’nin genel kuruldaki oturumun ardından raportörlerin kaleme alacağı bir karar tasarısı oylanacak. 9-13 Ekim’deki toplantılar sırasında 2023 Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’nün sahibi de belli olacak.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku