Ordu’da Sağanak Yağışın Yarattığı Tahribat

Ordu’nun Aybastı ve İkizce ilçelerinde son günlerde etkili olan sağanak yağış, büyük bir tahribata neden oldu. Yağışın şiddetiyle taşan dereler, cadde ve sokakları su altında bıraktı, yollarda heyelanlar meydana geldi, tarım arazileri zarar gördü.

Aybastı ilçesinde 9 Haziran Perşembe günü öğleden sonra başlayan sağanak, sadece 15 dakika sürmesine rağmen ilçe merkezindeki 6 derenin taşmasına yol açtı. Fatih Mahallesi, Koyunculu Mahallesi, Ortaköy Mahallesi ve Karamanlı Mahallesi’ndeki dereler ile Esenli Deresi ve Kuru Dere Deresi’nin taşması sonucu cadde ve sokaklar sular altında kaldı. Sağanağa hazırlıksız yakalanan vatandaşlar zor anlar yaşadı. Bir evi su basarken, Reşadiye-Aybastı Yolu ulaşıma kapandı. Taşkın nedeniyle ilçedeki bazı tarım arazilerinde ve yollarda hasar meydana geldi.

İkizce ilçesinde ise 6 Haziran Pazartesi günü gece başlayan sağanak yağış nedeniyle yollarda heyelanlar meydana geldi, tarım arazileri zarar gördü. İlçe merkezi ile Çayırbaşı Mahallesi arasındaki yolda heyelan sonucu kapanan yol, ekiplerin çalışmasıyla yeniden açıldı. Ayrıca ilçede bulunan bazı köy yollarında da heyelanlar yaşandı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Aybastı Belediyesi ve Karayolları ekipleri, ilçelerde temizlik çalışması başlattı. Aybastı Belediye Başkanı Beytullah Gençtan, yağışın ilçeyi yerle bir ettiğini belirterek, ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Ordu’da sağanak yağışın yarattığı tahribat, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini bir kez daha gözler önüne serdi. Uzmanlar, bu tür olayların gelecekte daha sık yaşanabileceği uyarısında bulunuyor. (NHY, Çevre)