Ali İsmail Korkmaz, Eskişehir’de saldırıya uğradığı sokakta anıldı

Gezi Direnişi’nin 10. yılında Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz, saldırıya uğradığı sokakta anıldı

Eskişehir’de 2 Haziran 2013 tarihinde Gezi Parkı protestolarına katılan Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, polis ve sivil kişilerin saldırısına maruz kalmış ve 38 gün sonra hayatını kaybetmişti. Korkmaz’ın ölümü Türkiye’de ve dünyada büyük tepki ve yas yaratmıştı. Gezi Direnişi’nin 10. yılında Eskişehir’de Korkmaz’ın saldırıya uğradığı sokakta bir anma töreni düzenlendi.

Törene Korkmaz’ın ailesi, arkadaşları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Tören öncesi Gezi olaylarında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Törende konuşan Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, oğlunun ölümünün hesabını sormaya devam edeceklerini söyledi. “Ali İsmail sen ölmedin oğlum, kokun uzaklaştı benden sadece” diyen Emel Korkmaz, gözyaşlarına hakim olamadı.

Törende ayrıca Gezi Direnişi’nin 10. yılında Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik krize dikkat çekildi. Gezi Direnişi’nin taleplerinin hala geçerli olduğu, demokrasi, özgürlük, eşitlik ve barış mücadelesinin sürdürüleceği vurgulandı. Törene katılanlar sık sık “Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür”, “Katiller halka hesap verecek”, “Gezi şehitleri onurumuzdur” sloganları attı.

Tören sonunda Korkmaz’ın fotoğrafına kırmızı karanfiller bırakıldı. Törenin ardından katılımcılar olaysız bir şekilde dağıldı. (Haber Merkezi)