Sokaklarda ‘AKP istifa’ sloganları yükseldi

Dünün ardından bugün de Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında rekor değer kaybının ardından yurttaşlar, ekonomideki kötü gidişat ve hayat pahalılığını protesto etmek için sokağa döküldü.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın dün kabine toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi sonrası dolar/TL yükselişini sürdürüyor.

TL’nin dolar ve avro karşısında rekor düzeyde değer yitirmesi bugün de yurdun birçok yerinde yurttaşların protestosuna yol açtı. Sokağa çıkan yurttaşlar protesto düzenleyerek “hükümet istifa” ve “AKP istifa” sloganı attı.

İstanbu

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, “Bu iktidara, bu düzene mecbur değiliz” çağrısıyla Kadıköy’de bulunan Boğa Heykeli’nde basın açıklaması düzenlemek için bir araya geldi.

Açıklama öncesinde Kadıköy’ün pek çok yeri polislerce ablukaya alındı. Polis Bahariye’de toplanan kitleye müdahale etti. Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı. Polis, basın emekçilerinin görüntü almasına engel oldu.

Ankara

Mamak Mutlu Mahallesi’nde “Geçinemiyoruz” yazan pankartla sokağa çıkanlar “Hükümet istifa” sloganlarıyla yürüdü. Sokağa çıkanlara polis saldırdı. 6 kişi gözaltına alındı.

Kampüste toplanan ODTÜ öğrencileri ise, “ODTÜ yürüyor mücadele büyüyor” yazılı pankartın arkasında “Hükümet istifa” sloganları atarak yürüdü.

Kadıköy’de 2 gözaltı

İstanbul Kadıköy’de yurttaşlara polis müdahale etti. 2 kişi gözaltına alındı.

Kadiköy Bahariye Caddesi ve çevresinde polis barikatları ile çevrildi. Polisin yurttaşlara dağılmaları konusunda yaptığı uyarıdan sonra dağılmayan gruba müdahale başladı.

Ara sokaklarda toplanan yurttaşlar “Hükümet istifa” sloganı atarak yürümeye devam ediyor.

Mersin’de geçinemiyoruz diyen vatandaşlara sert müdahale

Mersin’de “Geçinemiyoruz” diyen yurttaşlara polis müdahale etti.

Samsun

Samsun’da Samsun Emek ve Demokrasi Güçleri çağrısıyla yoksulluğa, yükselen döviz kurlarına ve zamlara karşı eylem yapıldı. Eylemde “hükümet istifa” sloganları atıldı.

Adana

Adana’da TKP, yaşanan ekonomik kriz ve kur artışlarına karşı bildiri dağıtmak istedi. Ancak TKP binası çevresini ablukaya alan polis izin vermedi. Uzun görüşmeler sonrası TKP’liler Barajyolu’nda bildiri dağıttı. EMEP, TKP, TÖP, Halkevi, TİP, Sol Parti ve üniversite öğrencileri  yaşanan ekonomik kriz ve kur artışlarına karşı Barajyolu’nda yürüyüş yapmak istedi. Ancak polis izin vermezken, kitle Gençlik Meydanı’nda basın açıklaması yaparak, hükümeti istifaya çağırdı. Kitle adına basın açıklamasını okuyan Eylül Çapar,  hükümete, “Tek çare ayağa kalkıyoruz. Zamlarınızı da yalanlarınızı da tanımıyoruz” diyerek hükümeti istifaya çağırdı. Çapar, “Seçenek, işçi, emekçi, üretici halkın birleşik mücadelesidir. Krizden çıkışın ağır faturasını ödemeyi reddedip, İş, ekmek, özgürlük talepleri için hep birlikte mücadele etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Açıklama, “Hükümet istifa” sloganıyla son buldu.

Hatay

Antakya Emek ve Demokrasi Güçleri de, yaşanan ekonomik kriz ve kur artışlarına karşı Uğur Mumcu Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada basın metnini okuyan SYKP Hatay İl Eşbaşkanı Mehmet Çelik, “Krizden, zamlar ve yoksulluktan kurtulmanın yolu, ancak demokrasiden, barıştan ve halktan yana olan tüm güçlerin ortak mücadelesi ile mümkündür.  Demokratik halkçı taleplerle sokakta birleşen kitleleri geri çekmeye çağıran her hamle bu çete düzeninin çıkarınadır. Bu mücadeleyi sadece seçim sandığında değil, sokakta, Meclis’te, fabrikada, ofiste, tarlada, mahallede, okulda, kısaca hayatın her alanında faşizme, tek adam diktatörlüğüne birlikte direnmeli ve birlikte kazanmalıyız” diye konuştu.

Antalya

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, yaşanan ekonomik kriz ve kur artışlarına karşı yürüyüş yapmak istedi. Ancak polis izin vermedi. Kitle, Kapalı yol Halk Bankası önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Açıklamayı KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Devrim Mol, Türkiye tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olup, Türk Lirasının döviz karşısında her gün değer kaybettiğini belirtti. Mol, “Yaşanan krizden dolayı soframızdaki ekmek her geçen gün küçülüyor,  gıdaya, giyime, ulaşıma, yakıta, iğneden ipliğe her şeye zam geliyor, işsizlik artıyor. 21 yy’da bu ülke açlığı, kıtlığı, yokluğu ve evsizliği yaşıyor. Bu iktidar emekçi yoksul halklara baskı ve sefalet, bir avuç para babasına saltanat demektir.  Yaşanan kriz dış ülkelerin ülkemize bir oyunu değil AKP iktidarının bilinçli bir tercihidir. İktisadi dayanaklardan yoksun açıklama ve politikalardır. Buradan haykırıyor, Artık yeter diyoruz! Yönetemiyorsunuz istifa edin. Yirmi yıldır bu kötülük iktidarına teslim olmayan bütün ilerici, yurtsever emekçi halkımıza sesleniyoruz, gelin kadınlar, gençler, işçiler, memurlar, köylüler omuz omuza verelim haramilerin saltanatını hep birlikte yıkalım bu köhnemiş iktidara birlikte son verelim” dedi.