11 ay geçti sorunlar devam ediyor: Omuz omuza kenti yeniden inşa edeceğiz

Defne Biziz, Biz Defneyiz Yerel Yönetimi’nden deprem sonrası 11 aydır devam eden sorunlara dikkat çeken açıklama

Hatay’ın Defne ilçesinde, 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremin üzerinden 11 ay geçmesine rağmen altyapı sorunlarının devam ettiğine dikkati çeken Defne Biziz, Biz Defneyiz Yerel Yönetimi, “Omuz omuza verip bu güzel kenti yeniden inşa edeceğiz! Defne biziz, yöneten de biz olacağız” dedi.

Defne Biziz, Biz Defneyiz Yerel Yönetimi, 6 Şubat tarihli depremlerin üzerinden 11 ay geçmesine rağmen Hatay’da hala devam eden kent sorunlarına karşı Defne’de bulunan Harbiye Yolu üzerinden Aşağıokçular Mahallesi’ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. “Hala enkaz altından canlarımız çıkıyor, unutmayacağız, affetmeyeceğiz” yazılı pankart ile “Deprem vergileri nerede”, “Hatay’ı gör”, “İnsanca yaşamak istiyoruz” dövizlerinin açıldığı yürüyüşün ardından Okçular Mahallesi’nde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Çadırlar kaldırılıyor

Açıklamada konuşan Defne Biziz, Biz Defneyiz Yerel Yönetimi Üyesi Eylem Mansuroğlu, 11 ay önce yaşanan depremde devlet kurumlarını 3 gün boyunca yanlarında görmeden yaşama tutunduklarını kaydetti. Daha sonra çadır ve konteynırlara taşınan hayatlarında soğuğa, toza, karanlığa ve belirsizliğe terk edildiklerini belirten Mansuroğlu, şunları kaydetti: “Şimdi devlet ‘kentte çadır görmek istemiyoruz’ diyerek nerede bir çadır varsa onu kaldırmanın derdinde. Mesele insanların kötü koşullarda yaşamasıysa biz de sağlıksız çadırlarda, toplama kampı gibi konteyner kentlerde yaşamak istemiyoruz. Ama itirazımız halka ‘görüntü kirliliği’ muamelesi yapmasına. Hatay üşüyor, Hatay evsiz, Hatay elektriksiz, Hatay yolsuz, Hatay geleceksiz, Hatay’ın geleceği belirsiz. Bu ülkeyi yönetenlere, bu ülkenin kasasını elde tutanlara, bu halka karşı sorumlu olanlara ‘Hatay’ı gör!’ diyoruz.”

Enkaz altında kayıplar var

Enkazların altında hala kayıplarının olduğunu belirten Mansuroğlu, halk sağlığını yok sayan asbestli yıkımların sürdüğünü ve yaşam alanlarına moloz döküldüğünü ifade etti. Mansuroğlu, “Hala altyapımız yok, yollarımız bozuk, toplu taşıma yetersiz, sularımız kirli, elektriklerimiz sık sık kesiliyor. Kaderimize terk edildiysek, kaderimizi kendi elimize almayı da biliriz. Nasıl ki 11 ay omuz omuza verip yaşam mücadelesi verdik, bu güzel kenti yeniden ayağa kaldırmasını da biliriz. Hayatı biz var ediyorsak, bu kenti, evlerini, bahçelerini, işyerlerini tırnağımızla kaza kaza nasıl var ettiysek yeniden inşa etmesini de biliriz. Bu kenti Defne’ye yakışır şekilde yönetmesini de biliriz. Defne biziz, omuz omuza verip bu güzel kenti yeniden inşa edeceğiz! Defne biziz, yöneten de biz olacağız” şeklinde konuştu.

Yönetenler hesap verecek

Açıklamada konuşan Defne Biziz, Biz Defneyiz Yerel Yönetimi Üyesi Hüseyin Yağmur da, depremin ardından yaşanan sorunlara ilişkin şunları söyledi: “11 aydır çadırlarda, konteynerlerde yaşamaya mahkum edildik. Altyapı sorunları çözülmedi, elektriklerimiz sık sık kesiliyor. Hala enkaz altında canlarımız var. Bu yaşananlardan sorumlu olanlar hesap verecek. Bizler bu kentin sahipleriyiz, bu kenti biz yöneteceğiz.”

Açıklamanın ardından vatandaşlar, “Hatay’ı unutmayın”, “Deprem vergileri nerede?”, “Hatay’ı yönetenleri istemiyoruz” sloganları attı.