Zarmina Paryani: “Sadece Taliban’a karşı değil bütün dünyanın karşısında duruyoruz”

Afganistan’da kadın haklarına yönelik eylemlere katıldığı için hapsedilen ve işkence gören aktivist Zarmina Paryani, dünya devletlerinin Afganistan’ı Taliban’a teslim ettiğini belirterek, “Bugün sadece Taliban’a karşı değil dünyaya karşı direniyoruz” dedi.

Taliban’ın iki yıl önce 15 Ağustos’ta yönetimi ele geçirmesinin ardından kadınlara yönelik baskılar artarak devam ediyor. 1996-2001 yılları arasındaki iktidar dönemlerindeki katı kurallarını değiştireceklerini açıklamalarına rağmen, Taliban kuralları daha da katılaştırarak başta kadınların çalışma hakkı olmak üzere, sosyal bütün haklarını tek tek yasakladı. Kadınların eğitim ve seyahat hakları yasaklanırken, zamanla kadınlar yeniden evlere hapsedildi. Ancak baskılara karşı direniş gösteren bir grup aktivist kadın, sokaklardan çekilmedi.

Taliban’ın kadınlara yönelik baskılarına karşı sokaklara çıkan ve birçok eyleme katılan kadın hakları aktivisti Zarmina Paryani, bir süre sonra gözaltına alındı ve tutuklandı. Gözaltında ve cezaevinde işkence gören Paryani, serbest bırakılmasının ardından can güvenliği gerekçesiyle Afganistan’ı terk etmek zorunda kaldı.

Avrupa’ya göç eden Paryani, Taliban’ın Afganistan’ı kadınlar için yaşanmaz hale getirmeyi amaçladığını belirtti. Paryani, “Taliban’ın ideolojisi kadınların temel haklarını reddediyor ve onlara insan muamelesinde bulunmuyordu. Ancak sesimiz bizim silahımız, hiçbir grup, din, kültür kadını toplumdan dışlayamaz” dedi.

Uluslararası Toplumun Rolü ve Eleştiriler

Avrupa’da insan hakları kurumlarıyla iletişim halinde olduklarını ifade eden Paryani, uluslararası güçlerin Afganistanlı kadınlar için pratikte bir adım atmadığını ve sadece çağrıda bulunduklarını belirtti. Paryani, uluslararası güçleri şu sözlerle eleştirdi: “Onlara artık güvenmiyoruz. Çünkü onlar sadece Afganistanlı kadınları için Taliban’a karşı çağrı yaptı ancak pratik çalışma yapmadılar.”

Uluslararası devletlerin kadın haklarına öncelik vermediğini belirten Paryani, “Eğer küresel toplum gerçekten kadın haklarına ve kaderine öncelik vermiş olsaydı, Afganistan’ı Taliban’a teslim etmezdi. Dünya devletleri Afganistan’ı Taliban’a teslim etti. Bugün sadece Taliban’a karşı değil bütün dünyanın karşısında duruyoruz” dedi ve ekledi: “Neden 21. yüzyılda böyle bir örgüte hem mali hem siyasi destek verildiğini soruyoruz. İki yıldır kadınlar sokaklarda haykırıyor, teröristleri reddettiklerini söylüyor. Mesajımız çok net; teröristlere destek olmayın.”