Yüzlerce Tıp Bülteni bir araya gelerek açık bir uyarı yayımladı


Dünya çapındaki tıp bültenlerinin dün yaptığı bir uyarıya göre küresel ısınma insanların sağlığını o kadar fazla etkiliyor ki, iklim değişimine karşı acil eylem planı dünya COVID-19 salgınıyla uğraşırken askıya alınamayacak kadar önem taşıyor.

Önde gelen 220’den fazla bültenin, Kasım ayında gerçekleşecek COP26 iklim zirvesi öncesinde yayımladığı bir baş makale yazısında, “Küresel sıcaklık artışları ve doğal dünyanın yok edilmesi, halihazırda sağlığa zarar veriyor” ifadeleri yer alıyor.

Sıcaklıklar, sanayi öncesi dönemden beri yaklaşık 1,1 derece Celsius yükselmiş durumda.

The Lancet, The East African Medical Journal, Brezilya’dan Revista de Saude Publica ve The International Nursing Review gibi bir düzineden fazla bültenin baş editörlerinin kaleme aldığı başyazı, bu durumun gereğinden fazla miktarda sağlık sorununa sebep olduğunu aktarıyor.

Yazı şöyle devam ediyor: “Son 20 yılda, 65 yaş üzeri kişiler arasında ısıyla bağlantılı ölüm oranları yüzde 50’den fazla artış gösterdi”

“Yükselen sıcaklıklar sıvı kaybının artmasına ve böbrek işlevinin kaybolmasına, habis cilt tümörlerine, tropik enfeksiyonlara, zihin sağlığı yönünden olumsuz sonuçlara, hamilelikte komplikasyonlara, alerjilere, kalp damar ve akciğer kaynaklı hastalık ile ölümlere yol açtı.”

Tarımsal üretimindeki gerilemeye de işaret edilen yazıda, küresel ısınmanın “yetersiz beslenmenin azaltılmasına yönelik gayretlere engel olduğu” belirtiliyor.

Azınlıklar, çocuklar ve daha yoksul topluluklar gibi en savunmasız grupları en sert biçimde etkileyen bu etkiler, yazarların uyarısına göre daha yeni başlıyor.

BM Hükümetlerarası İklim Değişimi Paneli’ne göre küresel ısınma, 2030 civarında sanayi öncesi seviyelerin 1,5°C üstüne ulaşabilir.

Baş makalede bu durumun, devam eden biyoçeşitlilik kaybıyla beraber “sağlık üzerinde geri döndürülmesi imkansız olan felaketvari zararlara yol açma tehlikesi bulunduğu” belirtiliyor.

“Dünya’nın COVID-19 ile olan mecburi meşguliyetine rağmen, sera gazı yayılımlarını hızlı bir şekilde azaltmak için salgının bitmesini bekleyemeyiz.”

Dünya Sağlık Örgütü başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, başyazının yayımlanmasından önce yaptığı bir açıklamada, “İklim değişiminin oluşturduğu tehlikeler, herhangi bir hastalığın yarattığı tehlikelerin yanında devasa boyutlarda” diyor.