Yemek Sepeti işçileri kazandı

Sendikalı oldukları için işten çıkarılan Yemek Sepeti işçileri işverene açtıkları işe iade davasını kazandı.

Yemek Sepeti Manisa deposunda sendikalı oldukları için 18 Ağustos 2021’de işten çıkarılan Kemal Oğuz, Yakup Der ve Ömer Dizemen işçiler, işverene açtıkları işe iade davaları sonuçlandı. İstanbul 35’nci İş Mahkemesi, işçilerin sendikal sebepten dolayı işten çıkarıldıklarına hükmetti. Mahkeme, işçilerin işe iadesine, bir yıllık ücretleri tutarında sendikal tazminata ve 4 aylık ücretleri tutarında boşta geçen süre ücretinin ödenmesini istedi.

Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS), konuya ilişkin yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “İşçilerin sendikalaşma hakkına karşı düşmanca tutum sergileyen Yemek Sepeti işvereni, düşük ücretle ve esnek çalışma sistemiyle, iş güvencesi ve SGK’sı bile olmayan Esnaf Kurye modeliyle işçilerine köle muamelesi yapmış, buna karşı direnen işçileri ise işten çıkarmakla tehdit etmişti. Bir taraftan da sendika üyeleri hakkında asılsız tutanaklar tutulup işçiler baskı altına alınmak istenmişti. İstanbul 35. İş Mahkemesi’nin bu kararıyla Yemek Sepeti’nin sendikal nedenle işçi çıkardığı ve sendika düşmanlığı yaptığı tescillenmiş oldu.”

Sendika, Yemek Sepeti işverenini, mahkeme kararına uyarak, işçileri işbaşı yaptırmaya, bu hak ve hukuk tanımaz tutumundan vazgeçip, toplu sözleşme müzakerelerini başlatmaya çağırdı.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku